Badania dotyczące postępowania konsumentów wskazują na to, że papierosy stanowią kategorię, w której występuje bardzo silne przywiązanie konsumenta do konkretnej marki produktu. Może się zatem wydawać, że na rynku papierosów nic się nie powinno zmieniać, jednak obserwacje rynku mówią co innego. Dla polskiego konsumenta cena jest wciąż bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze marki papierosów. Konsumenci, którzy kupują papierosy z niższej półki są wrażliwi cenowo - każda podwyżka wywołuje migrację do jeszcze innych brandów. Palacze palący papierosy z segmentu mid-price czyli średniej ceny, są mniej podatni na podwyżki cenowe. Ostatnią grupę stanowią palacze najlepiej sytuowani i przez to też mało wrażliwi na cenę.
Należy również zauważyć, że jeszcze kilka lat temu sklepowe półki z papierosami zdominowane były przez już nieistniejące lub znane międzynarodowe marki, dostępne tylko w jednej, głównej odmianie. W dzisiejszych czasach każda licząca się marka papierosów występuje w wielu odmianach, zarówno smakowych, jak i wielkościowych. I tak właśnie papierosy typu Slim były niegdyś ledwo dostrzegalne i sporadycznie nabywane, w tej chwili przeżywają swój prawdziwy „złoty okres".
Popularność tego typu produktów jest na naszym rynku ewenementem bowiem cienkie papierosy to kategoria rosnąca nawet w czasie ogólnego spadku całego rynku. Jest to szczególnie widoczne w dużych miastach, np. w Warszawie, gdzie udział superslimów przekracza obecnie poziom 20%. Rozwój segmentu slimów jest odzwierciedleniem potrzeb konsumentów, którzy często poszukują papierosów eleganckich i podkreślających nowoczesny sposób palenia.
Zdaniem specjalistów, popularność superslimów jest wyjątkowa na tle całej Europy. W dalszym ciągu po długie-cienkie papierosy z kategorii Slim sięgają w większości kobiety. Według badań marketingowych, papierosy formatu Slim i Super Slim palą w Polsce głównie kobiety, w wieku 18-34 lata, mieszkające w większych miastach i pracujących na stanowiskach biurowych lub specjalistycznych. Choć papierosy tego typu stworzono z myślą właśnie o nich, zauważalną tendencją jest to, że od pewnego czasu coraz częściej po cienkiego papieroska zaczynają sięgać mężczyźni, a segment przestał być postrzegany jako całkowicie „kobiecy".
Jak podają dane AC Nielsen Sp. z o.o., w sierpniu br. udział papierosów Slim i Super Slim w ogólnej sprzedaży papierosów osiągnął wartość o 2,3 pkt. proc. wyższą niż przed rokiem i wyniósł ponad 11%, co pokazuje, że tempo wzrostu tego segmentu jest naprawdę szybkie. W okresie wrzesień 2008 - sierpień 2009 udział segmentu Slim w ogólnej sprzedaży papierosów wyniósł 1,4%, natomiast udział segmentu Superslims - 9,6%.
Jak zaznacza Grzegorz Dobrucki, Dyrektor ds. Strategii Portfolio, Marki i Handlu w JTI Polska, JTI przyczyniło się do wzrostu popularności tego typu papierosów m.in. poprzez wprowadzenie na rynek papierosów LD Slim i później LD Super Slim w segmencie value. „Nasza strategia odzwierciedla kolejną zauważalną zmianę w omawianym segmencie - w przeszłości papierosy tego typu były popularne przede wszystkim w segmencie Premium, obecnie powodzeniem cieszą się również marki z innych segmentów cenowych" - dodaje Grzegorz Dobrucki.
Podobnego zdania jest Łukasz Chałaczkiewicz, Kierownik ds. Planowania Strategicznego, Informacji i Badań Marketingowych - „Obserwujemy stały wzrost segmentu papierosów Slim i Super Slim na polskim rynku. Porównując dane z br. z danymi z roku poprzedniego widać, że rośnie popularność tego formatu wśród konsumentów."
Według cytowanych wcześniej danych Nielsena, po papierosy typu Slim i Super Slim udajemy się najczęściej do kiosków, które uzyskały w okresie wrzesień 2009 - sierpień 2009 32% udziałów wartościowych w rynku. Kolejnym miejscem gdzie często kupujemy Slimy są średnie sklepy spożywcze, odpowiadające za 22,6% rynku. Na kolejnych miejscach znalazły się małe sklepy spożywcze (15,8%), stacje benzynowe (8,7%), hiper i supermarkety (7,4%), sklepy tytoniowe (5,7%) oraz duże sklepy spożywcze (5,2%). Najmniej tego typu papierosów kupujemy w sklepach winno-cukierniczych, które odpowiadają jedynie za 2,7% rynku.
Potencjał segmentu Slim i Super Slim sprawił, że w ostatnim czasie pojawiło się kilka nowości w tym wariancie i one na pewno również wpływają na jego ciągły wzrost.
W ofercie JTI Polska znajdziemy marki, które odpowiadają zarówno potrzebom palących kobiet, jak i mężczyzn. Marka Glamour (jedna z globalnych marek strategicznych Japan Tobacco International) skierowana jest do aktywnych kobiet poszukujących kobiecej i stylowej marki papierosów w atrakcyjnej cenie. Jak mówi Grzegorz Dobrucki, ostatnio wprowadzona edycja limitowana potwierdziła aktywność marki i została bardzo pozytywnie odebrana przez konsumentki.
Pionierem w segmencie value jest Super Slim - marka LD. Jak podają dane Nielsena z sierpnia 2009 roku, jest to obecnie druga największa marka w formacie Slim i Super Slim w Polsce, z ponad 2% udziałów w rynku. Główny czynnik sukcesu LD to bardzo dobra jakość dostępna po przystępnej cenie. W portfolio firmy znajduje się również marka VIVA, skierowana głównie do kobiet poszukujących papierosów dłuższych niż standardowe produkty Super Slim.
Jak informuje Łukasz Chałaczkiewicz w ofercie British American Tobacco Polska w segmencie Slim i Super Slim znajduje się wiele popularnych marek. Pierwszą z nich jest znana i niezwykle ceniona wśród konsumentów papierosów marka Vogue (dostępna w czterech podstawowych wariantach: Bleue, Menthe, Lilas i Menthe Eclat), która na polskim rynku pojawiła się w 1993 roku i była pierwszą marką papierosów typu „super slim" w Polsce, przez lata stając się symbolem tego segmentu - nieodłącznym atrybutem eleganckiej palaczki.
Dużą popularnością cieszą się również papierosy marki Pall Mall w odmianie Superslims. Do porfolio firmy należą ponadto takie marki jak niedawno wprowadzone (i zdobywające popularność wśród konsumentów w bardzo szybkim tempie) Viceroy Superslims, czy Kent Nanotek w innowacyjnym formacie - o długości charakterystycznej dla papierosów King Size (83 mm) ale o średnicy typowej dla formatu Superslims. Propozycje BAT Polska uzupełniają marki Slim Camelia i Cristal Superslims, które produkowane były do tej pory przez Scandinavian Tobacco, przejęty w lipcu 2008 roku przez grupę BAT.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów w tym segmencie, Philip Morris Polska również wprowadził do swojej oferty cienkie odmiany swoich znanych, międzynarodowych marek. Na początku roku w ofercie firmy pojawiły się papierosy Marlboro Gold Edg, jako pierwszy na świecie wariant tej marki w formacie Super Slim. W ofercie znajdują się również adresowane specjalnie dla kobiet papierosy marki SHE. Marka L&M także dopasowuje się elastycznie zarówno do zmian rynkowych, jak i upodobań konsumentów - od 2006 roku na Polskim rynku papierosy L&M dostępne są również w wariancie Slim.
Jak zaznacza Hubert Zawadzki, rzecznik prasowy Philips Morris Polska, marka L&M Link jest największą i najszybciej rosnącą marką w segmencie papierosów cienkich. „Liderem segmentu Super Slim pozostaje L&M Link, który w okresie ostatnich 12 miesięcy zyskał 0,9 p.p., osiągając w sierpniu 2009 roku 3,5 proc. udziału rynkowego (zrodlo: PMPL za Nielsen)" - mówi Hubert Zawadzki.
Od października 2009 roku oferta Philip Morris Polska została poszerzona także o markę VIBE sygnowaną przez popularną rodzinę papierosów Red&White. VIBE jest dostępny w standardowym formacie papierosa, jak również w cieńszej wersji (Extra Slim 100's).
Natomiast portfolio Imperial Tobacco Polska w kategorii slim i superslim to przede wszystkim marka Iris, ciesząca się dużym wskaźnikiem rozpoznawalności wśród konsumentów oraz marka Brillant. W 2008 roku firma ta wprowadziła również na rynek papierosy Davidoff Superslims (premium w segmencie papierosów Super Slim) skierowane do najbardziej wymagających konsumentów, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony klientów.
tagi: slimy , BAT , JTI , Imperial , Philip Morris ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...