"Wiążemy z Czechami bardzo określone plany. Zarówno w segmencie kawy, czy herbaty, jak i pieczywa cukierniczego" - wyjaśnia Adam Mokrzysz (na zdjęciu), członek zarządu MOKATE Sp z o.o. - "To ciekawy, choć trudny rynek. Nie zapominamy również o tym, że może on być przyczółkiem dla ekspansji na kolejne rynki."
Na terenie Czech Mokate przejęła trzy przedsiębiorstwa. W roku 2005 herbacianą firmę „Dukat" ze Zlina, rok później producenta kawy z Moraw spółkę „Timex", a w 2009 roku do grupy dołączyła „Marila Balirny" z siedzibą pod Pragą. Poza kawą i cappuccino Marila produkuje asortyment biszkoptów, wafli i pierników. Ma też nowoczesną palarnię kawy. Sprzedaż wyrobów cukierniczych to około 40% wartości całej sprzedaży, w której dominuje kawa. Wraz z zakładami w Ustroniu i Żorach tworząc trzon produkcyjny grupy Mokate.
Rok pełen inwestycji
"Mokate prężnie się rozwija. Zdobywa nowe rynki, unowocześnia produkcję i poszerza ofertę" - podkreśla Adam Mokrysz. - "Ubiegły rok i zrealizowane w nim inwestycje przygotowały nasze firmy do kolejnego etapu rynkowej ekspansji. Również w Czechach."
Program inwestycyjny w 2010 roku obejmował kilka strategicznych elementów. W Ustroniu powstał nowoczesny magazyn wysokiego składowania. Przechowywane w nim będą surowce herbaciane i ziołowe do produkcji herbat Mokate. Z kolei w Żorach rozpoczęto budowę nowoczesnej hali produkcyjnej i kolejnej wieży rozpyłowej. Obie inwestycje są odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającego się segmentu półprodukty dla przemysłu spożywczego i kawy. Do tej samej kategorii zaliczono unowocześnienie parku maszynowego „Marili Balirny". Programu rozbudowy powinien pozwolić na zwiększenie zdolności produkcyjnych Grupy Mokate o około 25%.
Czechy - dobry kierunek rozwoju
Republika Czeska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. W 2010 r., kraj ten zajmował 5. pozycję pod względem udziału w eksporcie naszego kraju (6%) oraz 6. w imporcie (3,6%). Według danych GUS w roku 2010 odnotowano wzrost wzajemnej wymiany handlowej o 22,1% do poziomu 11,76 mld EUR. W polskim eksporcie do Czech dominują wyroby wysoko przetworzone. Największy udział w eksporcie mają wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy samochodowe oraz ich części, jak również wyroby metalurgiczne głównie wyroby z żelaza, stali i miedzi. Koleje pozycje w polskim eksporcie do tego kraju zajmują wyroby chemiczne oraz artykułu rolno-spożywcze. Ta ostania grupa od kilku lat wykazuje dynamiczny wzrost. W handlu artykułami rolno-spożywczymi Polska uzyskuje największą nadwyżkę handlową z Czechami. Do czeskich spółek MOKATE należy około 15% rynku herbaty i około 10% rynku kawy.
Według opublikowanego kilka dni temu raportu Instytutu Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKiK) przygotowanego we współpracy z nowojorskim Uniwersytetem Columbia ponad 25% wszystkich polskich inwestycji zagranicznych w 2009 roku zostało zrealizowane przez producentów artykułów spożywczych. Rok wcześniej, w 2008 roku, ten udział nie przekraczał 8%.
Pod koniec 2009 roku, pięć polskich koncernów inwestujących za granicą posiadało już 30 oddziałów operacyjno-handlowych i produkcyjnych. W tym gronie znalazła się też grupa Mokate. Autorzy opracowania podkreślają bardzo silną pozycje polskich firm na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.
Grupa Mokate, jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. W 2009 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły ok. 512 mln zł. W 2010 roku według wstępnych i szacunkowych danych Grupa odnotowała kilkunastoprocentowy wzrost przychodów. Od kilku lat, ponad połowa przychodów (55% w 2009 roku i 57% w 2010 roku) generowane jest w eksporcie. Po zakończeniu realizowanego programu rozbudowy na przestrzeni dwu najbliższych lat, 2011-2012, zdolności produkcyjne Mokate zwiększą się o około 25%.
(Maja Święcka)
tagi: Mokate ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...