Nieskategoryzowane

MOKATE - inwestycje w Czechach

Środa, 06 kwietnia 2011
W ramach wartego 40 milionów złotych programu inwestycyjnego, jaki grupa MOKATE realizowała w 2010 roku, unowocześniono między innymi park maszynowy w czeskich zakładach „Marila Balirny". Obok przetwórstwa kawy, rozwijana będzie również tam produkcja pieczywa cukierniczego.

"Wiążemy z Czechami bardzo określone plany. Zarówno w segmencie kawy, czy herbaty, jak i pieczywa cukierniczego" - wyjaśnia Adam Mokrzysz (na zdjęciu), członek zarządu MOKATE Sp z o.o. - "To ciekawy, choć trudny rynek. Nie zapominamy również o tym, że może on być przyczółkiem dla ekspansji na kolejne rynki."

Na terenie Czech Mokate przejęła trzy przedsiębiorstwa. W roku 2005 herbacianą firmę „Dukat" ze Zlina, rok później producenta kawy z Moraw spółkę „Timex", a w 2009 roku do grupy dołączyła „Marila Balirny" z siedzibą pod Pragą. Poza kawą i cappuccino Marila produkuje asortyment biszkoptów, wafli i pierników. Ma też nowoczesną palarnię kawy. Sprzedaż wyrobów cukierniczych to około 40% wartości całej sprzedaży, w której dominuje kawa. Wraz z zakładami w Ustroniu i Żorach tworząc trzon produkcyjny grupy Mokate.

Rok pełen inwestycji

"Mokate prężnie się rozwija. Zdobywa nowe rynki, unowocześnia produkcję i poszerza ofertę" - podkreśla Adam Mokrysz. - "Ubiegły rok i zrealizowane w nim inwestycje przygotowały nasze firmy do kolejnego etapu rynkowej ekspansji. Również w Czechach."

Program inwestycyjny w 2010 roku obejmował kilka strategicznych elementów. W Ustroniu powstał nowoczesny magazyn wysokiego składowania. Przechowywane w nim będą surowce herbaciane i ziołowe do produkcji herbat Mokate. Z kolei w Żorach rozpoczęto budowę nowoczesnej hali produkcyjnej i kolejnej wieży rozpyłowej. Obie inwestycje są odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającego się segmentu półprodukty dla przemysłu spożywczego i kawy. Do tej samej kategorii zaliczono unowocześnienie parku maszynowego „Marili Balirny". Programu rozbudowy powinien pozwolić na zwiększenie zdolności produkcyjnych Grupy Mokate o około 25%.

Czechy - dobry kierunek rozwoju

Republika Czeska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. W 2010 r., kraj ten zajmował 5. pozycję pod względem udziału w eksporcie naszego kraju (6%) oraz 6. w imporcie (3,6%). Według danych GUS w roku 2010 odnotowano wzrost wzajemnej wymiany handlowej o 22,1% do poziomu 11,76 mld EUR. W polskim eksporcie do Czech dominują wyroby wysoko przetworzone. Największy udział w eksporcie mają wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy samochodowe oraz ich części, jak również wyroby metalurgiczne głównie wyroby z żelaza, stali i miedzi. Koleje pozycje w polskim eksporcie do tego kraju zajmują wyroby chemiczne oraz artykułu rolno-spożywcze. Ta ostania grupa od kilku lat wykazuje dynamiczny wzrost. W handlu artykułami rolno-spożywczymi Polska uzyskuje największą nadwyżkę handlową z Czechami.  Do czeskich spółek MOKATE należy około 15% rynku herbaty i około 10% rynku kawy.

Według opublikowanego kilka dni temu raportu Instytutu Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKiK) przygotowanego we współpracy z nowojorskim Uniwersytetem Columbia ponad 25% wszystkich polskich inwestycji zagranicznych w 2009 roku zostało zrealizowane przez producentów artykułów spożywczych.  Rok wcześniej, w 2008 roku, ten udział nie przekraczał 8%.

Pod koniec 2009 roku, pięć polskich koncernów inwestujących za granicą posiadało już 30 oddziałów operacyjno-handlowych i produkcyjnych. W tym gronie znalazła się też grupa Mokate. Autorzy opracowania podkreślają bardzo silną pozycje polskich firm na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupa Mokate, jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. W 2009 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły ok. 512 mln zł. W 2010 roku według wstępnych i szacunkowych danych Grupa odnotowała kilkunastoprocentowy wzrost przychodów. Od kilku lat, ponad połowa przychodów (55% w 2009 roku i 57% w 2010 roku) generowane jest w eksporcie. Po zakończeniu realizowanego programu rozbudowy na przestrzeni dwu najbliższych lat, 2011-2012, zdolności produkcyjne Mokate zwiększą się o około 25%.

(Maja Święcka)

tagi: Mokate ,