Wiadomości

Od lutego VAT na żywność z 5 proc. do zera

Środa, 12 stycznia 2022
Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający kolejne rozwiązania, które mają pomóc w przyhamowaniu inflacji. Wśród rozwiązań Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 znalazło się m.in. obniżenie podatku VAT na żywność do zera, zniesienia podatku VAT na paliwo, energię elektryczna czy nawozy. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.
- Dziś prezentujemy tarczę antyinflacyjną 2.0. Ta tarcza ma zadziałać na całe państwo i pomóc zostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłaszając Tarczę Antyinflacyjną 2.0.

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Roczny koszt tego rozwiązania to może być 6-7 mld zł, ale jest to bardzo ważne i apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują produktami żywnościowymi o obniżenie cen o 5 proc. Pozwoli to zostawić w portfelu przeciętnej polskiej rodziny 45 zł miesięcznie – powiedział premier.

Zgodnie z szacunkami ekonomistów Tarcza Antyinflacyjna 1.0 pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Zgodnie z założeniami jej druga odsłona przyniesie podobny rezultat, a suma oszczędności Polaków z tego powodu wyniesie blisko 15 mld złotych – czytamy na stronie KP.

Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 (Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r)
  • Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze
  • Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%
  • Zerowa stawka VAT na gaz
  • Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd
  • Obniżenie VAT na ciepło do 5%
  • 0% VAT na nawozy
  • Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym



tagi: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 , ekonomia , podatki , akcyza , finanse , żywność , VAT , paliwo , energia , rynek spożywczy ,