Na liście zgłoszonych zawodników znajdują się m.in. mistrzowie świata: Tom Dyer (Roadhouse World Champion 2008), Vladymyr Buryanov (Nations Flair Challenge World Champion 2007) oraz Gianluigi Bosco (IBA World Champion 2009). Dużą atrakcją będzie również udział w konkursie kobiet - wśród nich Terri Lieseberg najlepszej kobiety świata w stylu flair roku 2007 (prywatnie żony Vladymyra Buryanova).
„Pierwszego dnia zawodów spośród licznego grona uczestników zostanie wyłonionych 10 najlepszych, którzy w piątek zmierzą się w wielkim finale, walcząc o nagrody pieniężne o łącznej wartości 8000 euro. Ponadto troje najlepszych barmanów z Polski wyjedzie na trzydniową wycieczkę do futurystycznego muzeum House of BOLS i weźmie udział w szkoleniu w jednej z najlepszych szkół barmańskich - BOLS Bartending Academy" - informuje Ewa Dołbniak Brand Manager marki BOLS.
Występy zawodników oceniane będą przez międzynarodowe grono sędziowskie WFA (World Flair Association) w którego skład wchodzi 4 sędziów zagranicznych z Finlandii, RPA, Wiekiej Brytanii i Węgier. W jury degustacyjnym zasiądzie również Karol Okrasa, jeden z najlepszych w Polsce znawców kuchni.
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są najlepsi flairowi barmani w Polsce: Tomek Małek dwukrotny Mistrz Świata i Marek Posłuszny z Flair Factory, znani również szerszej publiczności z I edycji programu "Mam Talent". Partnerem wydarzenia i fundatorem głównych nagród jest marka BOLS.
Zawody Warsaw Flair Challenge odbędą się w Klubie Capitol, ul. Marszałkowska 115 w Warszawie. Eliminacje rozpoczną się 21 stycznia (czwartek) o godzinie 16:30 i potrwają do godziny 24:00. Natomiast wielki finał zacznie się następnego dnia - 22 stycznia (piątek) - o godz.20.00. Ogłoszenie wyników nastąpi około 24:00. Wstęp (dla osób pełnoletnich) na obie imprezy jest wolny.
Ciekawostki:
Początki stylu flair, widowiskowej sztuki przygotowywania drinków sięgają początku XIX wieku, kiedy Jerry Thomas jako pierwszy w niekonwencjonalny sposób przygotował drink zwany Blue Blazer. W latach 90. XX wieku widowiskowy styl robienia drinków spopularyzował film „Koktajl" (Cocktaill), w którym główną rolę zagrał Tom Cruise. Dziś w stylu flair specjalizują się barmani z najlepszych klubów i barów na całym świecie. Podczas startu na flairowych zawodach barman średnio wykonuje ponad 600 podrzutów i dołapań. Występują również tzw. „upadki" - nieudane ewolucje po których wykorzystywane elementy zamiast w rękach barmana lądują na ziemi. Rekordzista w ciągu 5 minutowego pokazu błąd tego typu popełnił 72 razy!!! Najlepsi barmani flairowi trenują zazwyczaj około 5 godzin dziennie. Przed najważniejszymi zawodami trening wydłuża się do ponad dziesięciu godzin dziennie, w tym wymiarze trwając nawet kilka miesięcy. W trakcie tak wydłużonego treningu barman rozbija średnio 10 butelek dziennie. Pierwszy konkurs flair na świecie odbył się w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych a jego zwycięzca trenował ponad 3 miesiace Toma Cruisa do jego roli w filmie „Cocktail". Rocznie odbywa się ponad 200 konkursów Flair na całym świecie. Na największych zawodach startuje nawet do 100 zawodników zponad 40 państw świata. Antarktyda jest jedynym na świecie kontynentem na którym nie odbył się do tej pory żaden konkurs barmański. W Polsce sztuką flair zajmuje się ponad 150 osób. Flair w pewnym stopniu jest sportem urazowym - częstymi są rozcięcia skóry rąk, stóp czy nawet twarzy. Rekordzistą Polski w ich ilości jest Tomasz Małek zliczbą 32 szwów, drugi miejsce zajmuje Marek Posłuszny z22 szwami. Największe organizacje zrzeszające barmanów flair to World Flair Association, Flair Bartenders Association oraz International Bartenders Association.
Fundatorem nagród jest BOLS
tagi: Capitol , „Warsaw Flair Challenge” ,
49,1% Polaków przyznaje, że ich obecna sytuacja finansowa...
Sieć utrzymała silny trend wzrostu sprzedaży w pierwszym...
Mondelēz International zainwestował w estońską firmę...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...