Z rynku FMCG

Naszym przepisem są ludzie, czyli Dzień Doceniania Pracownika w Wedlu

Czwartek, 04 marca 2021
Kultura organizacyjna oparta o wartości krzewione przez założycieli, benefity dostosowane do potrzeb wielopokoleniowej załogi, średni staż wynoszący 11 lat i cyfrowe rozwiązania HR. Obchodząca w tym roku 170-lecie istnienia firma na każdym kroku udowadnia, że to pracownicy – autorzy zmian i pasjonaci czekoladowej sztuki – stanowią przepis na jej sukces. Wyrazem ich docenienia jest nie tylko nieustanny rozwój udogodnień i rozwiązań z obszaru empatycznego środowiska pracy, ale także celebracja tegorocznego jubileuszu, której są głównymi bohaterami.
Duma

Jan Wedel – syn Emila i wnuk Karola – założyciela firmy, jest wspominany nie tylko ze względu na rozwój czekoladowego biznesu. Żywa jest również pamięć o jego docenianiu pracowników. Sam jak rodzinę traktował grono zatrudnionych, czego wyrazem były działania mające ułatwić im realizację codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, a także tych umilających czas wolny. Inspirowała go w tym z pewnością postawa ojca, który choć raczej reprezentował tradycyjne wówczas podejście, uważał, że pracowników poza pracą powinny łączyć także m.in. wspólne posiłki.

Jesteśmy dumni z tworzenia polskiej marki słodyczy, które wybierają miliony ludzi, a historia stanowi ważną część naszej tożsamości. Podejście założycieli również w obszarach kadrowych i rozwiązań HR stanowi dla nas nieustanną inspirację. Wspólny mianownik z przeszłością występuje zarówno, jeżeli chodzi o wachlarz oferowanych benefitów, jak też kulturę organizacyjną i spojrzenie na relacje wewnętrzne. O tym, że ta wyjątkowa kombinacja się sprawdza, świadczą przede wszystkim głosy naszych pracowników, średnia długość zatrudnienia, która w Wedlu wynosi 11 lat czy chociażby otrzymanie przez nas w 2020 roku tytułu „Solidny Pracodawca 2020” – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Odpowiedzialność

Jan Wedel był wrażliwy na potrzeby zatrudnionych i czuł się odpowiedzialny za ich dobrostan. Przełomowym na ówczesne czasy udogodnieniem wprowadzonym jego decyzją, był z pewnością żłobek dla dzieci pracowników. Powstał on z inicjatywy lekarki zakładowej dr Jadwigi Jaroszewskiej, a jego organizację i prowadzenie (lata 1932-1935) powierzono Zofii Żołędziowskiej, nazywanej legendą polskiego pielęgniarstwa. Z czasem do żłobka dołączyło przedszkole oraz gabinety: lekarski
i dentystyczny.  Przy fabryce działały także zakłady szewca i fryzjera.

Dziś Wedel zapewnia prywatną opieką medyczną dla pracowników i ich rodzin, ubezpieczenie na życie i NNW. W firmie organizowane są także akcje wewnętrzne promujące i umożliwiające zapisy na badania profilaktyczne raka piersi oraz prostaty. Aby zwiększyć skuteczność działań, w Wedlu wykorzystuje się mniej standardowe rozwiązania tj. udział w międzynarodowej akcji Movember czy użycie w ramach wewnętrznej kampanii edukacyjnej wideo, w którym przedstawiciele różnych działów rozmawiają o rozumieniu pojęcia męskości w kontekście odpowiedzialności za własne zdrowie.

Firma wspiera też pracowników w roli rodziców. Przyszłe mamy korzystać mogą m.in. z finansowania wysokospecjalistycznych badań w trakcie ciąży, specjalnie stworzonego poradnika oraz praktycznych wskazówek dot. rodzajów nieobecności związanych z macierzyństwem.  Po narodzinach dziecka, rodzice otrzymują wyprawkę oraz dostęp do aktywności prowadzonych w ramach Akademii Radosnych Rodziców, które podejmują różnorodne tematy związane z rodzicielstwem.

Dzieci pracowników otrzymują m.in. dofinansowanie do kart sportowych, a w Dniu Dziecka - słodkie paczki. Dzięki zamkniętej grupie na wewnętrznej platformie Twój Wedel, pracownicy mogą dzielić się także inspiracjami i wymieniać doświadczenia związane z rodzicielstwem.

Dostosowując się do aktualnych warunków, większość aktywności przenieśliśmy do świata online, zapewniając dostęp m.in. do lekcji medytacji, webinarów nt. walki z niepokojem czy organizując konsultacje z dietetykiem i psychologiem – wymienia Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Słodki czas wolny

Jan Wedel myślał także o chwilach spędzanych przez pracowników poza pracą, np. przeznaczając dla nich część swojej działki w Świdrze na ośrodek wypoczynkowy. Na co dzień, zatrudnieni mogli korzystać z prywatnego kąpieliska na jeziorku Kamionkowskim i uczestniczyć w zajęciach klubu robotniczego z salą teatralną i sportową. W 1931 r. z inicjatywy grupy pracowników działu ekspedycji, działalność rozpoczyna Klub Sportowy Rywal z sekcjami kilku dyscyplin sportowych, m.in. zapaśniczą i kolarską.

Dziś KS Rywal został reaktywowany z oddolnej inicjatywy pracowników. W ramach jego funkcjonowania, pracodawca finansuje koszty związane z działaniem niemal 10 drużyn sportowych (np. wedlowscy biegacze stanowią silną reprezentację m.in. w corocznym Biegu Wedla, którego firma jest sponsorem tytularnym już od szesnastu lat). Pracownicy wraz z rodzinami mogą korzystać także z biletów do kina oraz warszawskiego ZOO (i odwiedzać tam wedlowską zebrę „Pralinkę), a także uczestniczyć w akcjach organizowanych lub wspieranych przez firmę tj. Zimowy Narodowy czy Zima z Wedlem.

W obliczu zamknięcia punktów kultury i rozrywki oraz braku możliwości organizacji akcji specjalnych, nie zrezygnowaliśmy z inspirowania pracowników, jeżeli chodzi o spędzenie czasu wolnego. Udostępniając lekcje angielskiego online zadbaliśmy o edukację i rozwój wewnętrzny, a porcję rozrywki zapewniliśmy, dzięki przekazaniu kodów do platform wideo. Aby wesprzeć pracujących rodziców, zorganizowaliśmy eFerie, publikowaliśmy cykle z inspiracjami dot. spędzania czasu z dziećmi oraz organizacji planu dnia.  Do puli dostępnych świadczeń pozapłacowych dodaliśmy także dostęp do platformy z pakietem zniżek do popularnych marek m.in. odzieżowych, kosmetycznych, czy z produktami do domu – wymienia Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Tradycyjne wartości żywe do dziś

Na uwagę zasługuje również sposób organizacji pracy Jana Wedla i dbałość o relacje wewnętrzne. Na bazie jego doświadczeń powstał program stażowy „Czekostart”. Zanim Jan Wedel objął kierownictwo nad rodzinnym biznesem, pracę rozpoczął od najniższego stanowiska, aby w pełni poznać specyfikę pracy na każdym szczeblu. Było to powszechne również w przypadku praktykantów w kolejnych latach. Dziś uczestnicy „Czekostartu” rozpoczynają przygodę w Wedlu od pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego oraz jako pracownik linii produkcyjnej, co pozwala na bardzo dobre poznanie organizacji.  O powodzeniu programu świadczy fakt, że wielu z praktykantów nadal pracuje w Wedlu i rozwija tu swoją ścieżkę kariery.

Różnorodność

Kolejną wartością pozostałą po Janie Wedlu jest równość. Dopuszczając kobiety do produkcji cukierniczej, przełamał on pewne zawodowe tabu – tradycyjnie cukiernictwo było bowiem typowo męskim zawodem. Warto podkreślić, że w przypadku szczególnie uzdolnionych pracowników Jan Wedel stwarzał możliwości rozwoju, niezależnie od płci. W firmie bowiem już w latach 20-tych kobiety pracowały też nie tylko na stanowiskach operacyjnych, lecz również kierowniczych. Jan Wedel był również tolerancyjny pod kątem wyznania czy sympatii politycznych – liczyła się dla niego wyłącznie jakość wykonywanej pracy. Dziś różnorodną wedlowską załogę tworzy blisko 1300 osób, w różnym wieku, o niemal równomiernym udziale kobiet i mężczyzn (także w przypadku stanowisk kierowniczych).

Równość płacowa stanowi według nas jeden z fundamentów odpowiedzialności pracodawcy. Równie ważne jest zapewnianie tożsamych benefitów (dywersyfikowanych odpowiednio do potrzeb lub płci) i możliwości rozwoju przez szkolenia czy programy rozwojowe. Jesteśmy dumni, że równościowe zostało docenione w ostatniej edycji konkursu Lidl Fair Pay, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Wpływ

Pracownicy Wedla są autorami zmian, dzięki którym z pasją rozwijają firmę, siebie i innych. W związku z tym podejściem mają wpływ także na ważne dla nich kwestie tj. organizacja przestrzeni biurowej, narzędzia komunikacji wewnętrznej czy pakiet benefitów. Pytanie o opinie w ramach ankiet czy grup fokusowych wynika z wartości organizacyjnej „czuję radość z pracy i w pracy”, której głównym założeniem jest tworzenie empatycznego środowiska zawodowego, w którym każdy czuje się dobrze. Ostatnio firma poszła o krok dalej, uruchomiając nowoczesny system kafeteryjny. Dzięki niemu, każdy z pracowników może indywidualnie projektować ofertę wg. własnych potrzeb i mieć do niej wygodny dostęp.

Zgodnie z firmową misją tj. „zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach”, człowiek jest w centrum naszych zainteresowań. Dlatego z myślą o komforcie naszych pracowników stawiamy na nowoczesne rozwiązania i digitalizację. Jednym z ostatnich innowacyjnych projektów w obszarze HR było wdrożenie systemu do obsługi procesów kadrowo-płacowych bazującego na sztucznej inteligencji. Wielofunkcyjna aplikacja optymalizuje pracę i niesie dla pracownika istotną wartość. Daliśmy im bowiem jedno narzędzie, z którego będą korzystać w ramach komunikacji, struktur, procesów kadrowych, rozwoju, oceny czy szkoleń – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Proces planowania urodzinowych atrakcji z okazji 170-lecia Wedla rozpoczął się od rozmów z pracownikami, w ramach których zorganizowano grupy fokusowe poświęcone temu tematowi. Miały one bezpośredni wpływ na kształt i formę całorocznych aktywności, których są głównymi bohaterami. Wedlowskie urodziny to niepowtarzalna okazja, aby wyrazić im wdzięczność za to, że swoją pasją i zaangażowaniem tworzą firmę. Już od 170 lat.



tagi: Wedel , Dzień Doceniania Pracownika , czekolada , słodycze , rynek spożywczy , produkcja , sprzedaż , handel , konsument ,