Wiadomości

Podsumowanie roku 2020 - rynek FMCG

Środa, 20 stycznia 2021
W nowy, 2021 rok, wchodzimy pełni optymizmu. Mimo trudów minionych miesięcy i prowadzenia działalności w pandemicznych restrykcjach, wiele firm zapowiada nowości produktowe czy inwestycyjne. Podsumowujemy rok 2020, a przedstawiciele branży FMCG opowiadają o najbliższych planach na przyszłość.
1.JPGW 2020 roku branża piwna musiała zmierzyć się z trzema trudnymi wyzwaniami: ogłoszoną pod koniec 2019 roku podwyżką akcyzy o 10%, pandemią Covid-19 oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w sezonie letnim. Bardzo dotkliwie odczuliśmy zamknięcie punktów gastronomicznych, odwołanie praktycznie wszystkich imprez masowych czy mistrzostw w piłce nożnej, jak również ograniczenia w towarzyskich spotkaniach – czyli te wszystkie okazje, którym często towarzyszy piwo. W rezultacie wolumenowo kategoria piw zawierających alkohol spadła wg GUS o prawie 6% w okresie styczeń-październik w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku.
Kompania Piwowarska została dotknięta w podobny sposób jak cała branża. Nasza sprzedaż także spadła, ale nie koncentrowaliśmy się najbardziej na jej wielkości. W tym czasie dla firmy priorytetowe było bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, zachowanie ciągłości biznesowej oraz wsparcie tych, którzy najbardziej tego potrzebowali. Przede wszystkim cieszymy się, że od pierwszej chwili zapewniliśmy takie warunki pracy, które uniemożliwiły transmisję wirusa. Dzięki temu nieprzerwanie warzymy piwo i realizujemy wszystkie zamówienia. Wsparliśmy także partnerów gastronomicznych odbierając od nich beczki z niesprzedanym piwem na nasz koszt czy wydłużając terminy płatności za piwo oraz finansowo szpitale jednoimienne w Poznaniu, Białymstoku, Tychach, jak również Fundusz Kryzysowy WOŚP.
W 2021 roku czeka nas przede wszystkim działanie w warunkach wielkiej niepewności oraz ciągła konieczność szybkiego przystosowania się do zmieniającego otoczenia. Jeżeli chodzi o biznes nie zmieniamy swojej strategii – nadal będziemy koncentrować się na rozwoju marek premium, w tym specjalności oraz piw bezalkoholowych. Kolejnym priorytetem będzie koncentracja na zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska – a zwłaszcza w obszarach emisji CO2, zużycia wody oraz opakowań. W tym roku ogłosiliśmy swoje cele na rok 2030 – pora więc na działania zmierzające do ich osiągnięcia.



2.JPGTrudno jednoznacznie podsumować miniony rok dla branży FMCG. Z całą pewnością dla nas wszystkich był to czas pełen nieoczekiwanych wyzwań i konieczności prowadzenia działalności inaczej, niż robiliśmy to do tej pory, często stając przed koniecznością wprowadzenia zmian w kierowaniu firmą i w jej funkcjonowaniu z dnia na dzień.
Z punktu widzenia firmy, którą zarządzam, to był dobry rok – nasza oferta to produkty pierwszej potrzeby, dostępne w sklepach wszystkich formatów. Konsumenci mieli do nich stały dostęp, z czego regularnie korzystali. Dodatkowo w połowie roku uruchomiliśmy sklep online, w którym konsumenci w szybki i bezpieczny sposób mogą kupić wszystkie produkty dostępne w naszym portfolio. Znaczenie kanału e-commerce ogromnie wzrosło w ostatnich miesiącach i w 2021 roku, oprócz rozwoju oferty produktowej, będziemy skupiać się na rozbudowanie oferty online, aby docierać do coraz większego grona konsumentów, również tych w młodszej grupie wiekowej.
Ostatnie miesiące pokazały nam, że trendem, jaki obserwowaliśmy już od kilku lat – a który ze względu na pandemię jeszcze zyskał i szacujemy, że dalej będzie zyskiwał – jest wzrost popularności produktów ziołowych, wspierających funkcjonowanie organizmu. Konsumenci zaczęli też chętniej sięgać po produkty od polskich producentów, i uważam, że takie podejście również będzie się utrzymywać, nie tylko w najbliższej przyszłości.
Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim naszym partnerom oraz konsumentom sukcesów w nowym roku.



3.JPGCzujemy wielką odpowiedzialność, która spoczywa na nas jako na jednym z czołowych producentów żywności w kraju. Zapewnienie ciągłości produkcji i bezpieczeństwo naszych pracowników traktujemy jako zadania o strategicznym znaczeniu. Dbamy o to, by niezależnie od sytuacji, dostawy żywności z naszych zakładów były stałe i regularne, a nasze produkty – niezmiennie dostępne dla klientów.
W ramach ogólnopolskiej, zakrojonej na szeroką skalę akcji Sokołów Pomaga, przekazaliśmy ponad 20 ton produktów żywnościowych na rzecz osób potrzebujących oraz powstańców warszawskich, a także 300 tys. zł na zakup środków ochronnych dla personelu medycznego. Dzięki współpracy z takimi organizacjami jak Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja TVN – działania zrealizowaliśmy efektywnie, a nasza pomoc żywnościowa i finansowa sprawnie trafiła do osób jej potrzebujących.
Jako firma innowacyjna, w odpowiedzi na nowe potrzeby i oczekiwania konsumentów, powiększyliśmy nasz asortyment wyrobów roślinnych. W linii Z Gruntu Dobre pojawiły się: Plastry wegańskie, Wege smalczyki, Vege Snacki, Wegańskie kiełbaski, Mielone wegańskie oraz Burger wegański. Dzięki takim działaniom, aktywnie wychodzimy naprzeciw najnowszym trendom żywieniowym i dostarczamy konsumentom bezpieczne, wysokojakościowe produkty.
Przed nami okres wytężonej pracy, mamy jednak mocną i stabilną pozycję. Naszą przewagą jest też potencjał, który tkwi w naszych pracownikach. To wszystko daje podstawy do przekonania, iż Sokołów nadal będzie się dynamicznie rozwijał.



4.JPGW związku ze zmianą trybu życia, wielu z nas znajduje więcej czasu na przyglądanie się dotychczasowym nawykom. Nałożona lub dobrowolna izolacja sprawia, że kupujemy rzadziej, ale więcej i wybieramy produkty do samodzielnego przygotowania. Rośnie więc znaczenie świadomych wyborów przy jednoczesnej potrzebie doznań przyjemnościowych i sięgania po tzw. comfort food – produkty, które znamy i lubimy. Ostatnie miesiące pokazały, że trudno jest wyrokować o przyszłości, m.in. o tym, jak długo potrwa obecna sytuacja. Konsumenci z pewnością są stęsknieni za dawnymi przyzwyczajeniami – chwyceniem batonika w trakcie drogi do pracy czy kubkiem gorącej czekolady w ulubionej kawiarni. Należy zakładać więc, że w chwili łagodzenia obostrzeń powrócą do dawnych nawyków. Z drugiej strony na znaczeniu wciąż zyskuje troska o well-being. W związku z tym kierunkiem, nie tylko częściej poszukujemy produktów wysokiej jakości oraz ułatwiających dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych. Wiodąca stanie się również transparentność związana z całym łańcuchem dostaw i odpowiedzialne podejście firm do prowadzenia działalności biznesowej.
Dla Wedla 2021 rok będzie wyjątkowy – z naszymi pracownikami, konsumentami i partnerami świętować będziemy 170-te urodziny istnienia firmy. Na 12 miesięcy zaplanowaliśmy szereg atrakcji w obszarze oferty produktowej, komunikacji marketingowej oraz akcji specjalnych, obejmujących także działania CSR. Oprócz nadchodzących wyzwań biznesowych związanych z tym, co przyniosą kolejne miesiące, będzie to dla nas i naszego otoczenia czas na przyjemność i wspólne świętowanie.



5.JPGW ostatnich latach byliśmy przyzwyczajeni do szybkiego wzrostu PKB, poruszaliśmy się mniej więcej w rozeznanym obszarze uwarunkowań prawno-ekonomicznych, chociaż przedsiębiorcom doskwierał brak wykwalifikowanych kadr, wysokie koszty pracy oraz obciążenia podatkowe i niestabilne prawo.
Kończący się rok 2020 zmienił wszystko. COVID-19 odbił się negatywnie na pracy wielu firm. To nie tylko pandemia, ale także kryzys gospodarczy, który długotrwale zmieni zasady funkcjonowania gospodarki.
Wydaje się, że sektor FMCG przechodzi dosyć łagodnie przez ten trudny czas. Firmy, które w porę zareagowały na wyjątkowe potrzeby rynku odniosły gospodarczy sukces – zwiększyły obroty uzyskując wyższe przychody i poszerzając rynki zbytu.
Gold Drop umiejętnie wykorzystał ten czas, jednakże musiał zmierzyć się z szeregiem zagrożeń, np.: nieobecnościami w pracy z powodu zachorowania, wzrostem cen na strategiczne surowce, okresowymi brakami opakowań, trudnościami z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
Oceniam, że najtrudniejszy okres ekonomiczny przed nami – pandemia i jej konsekwencje zmienią zwyczaje zakupowe Polaków. Wyhamuje trend kupowania bardziej luksusowych towarów, natomiast pojawi się zainteresowanie ekonomiczną ofertą z presją na niższe ceny. Z drugiej strony, coraz większą rolę będą odgrywać produkty tworzone w oparciu o naturalne surowce pochodzące z upraw biologicznych. Dzisiejsza sytuacja wymaga od przedsiębiorców innowacyjnego spojrzenia na biznes, a także wykorzystania najnowszych technologii. Nie wolno przy tym zapominać, jak ważne jest tworzenie profesjonalnego zespołu pracowniczego, mocno zaangażowanego w funkcjonowanie organizacji.



6.JPGRok 2020 był dla nas wszystkich okresem wymagającym szybkich reakcji na zmieniającą się sytuację rynkową. Na bazie starannie przemyślanych decyzji opartych o długoterminowe cele zdecydowaliśmy się kontynuować ustalone wcześniej zadania, jednocześnie poddając je modyfikacjom wymuszonym przez zmieniające się warunki, takie jak zamykające się okresowo sklepy, obostrzenia dotyczące ilości konsumentów w placówkach handlowych czy godziny dla seniorów. Pomimo utrudnień i początkowej niepewności co do metod pracy, finalnie udało się nam wypracować bezpieczne dla naszych pracowników i kontrahentów metody współpracy.
Negatywne efekty pandemii jak np. lockdown niestety mocno wpłynęły na odsprzedaż produktów okolicznościowych takich jak np. oferta wielkanocna I.D.C. Polonia. Jednak pomimo trudnych doświadczeń zdecydowaliśmy się w I.D.C. Polonia nadal wprowadzać szeroką ofertę produktową na rynek.
Stąd też decyzja o zmianie szaty graficznej produktów Góralki i nowy smak – Peanut Butter. Uważam, że w obecnych czasach – pomimo zmniejszonej częstotliwości wizyt konsumenta w sklepie – nadal istotny jest duży wybór asortymentu. Zmieniła się tylko metoda robienia zakupów, mianowicie konsument spędzając mniej czasu w placówce handlowej częściej sięga po produkty dobrze wyeksponowane na półce oraz dodatkowych ekspozytorach promocyjnych.
Biorąc pod uwagę obserwowane trendy, w roku 2021 przewiduję utrzymanie się obecnego poziomu sprzedaży przynajmniej w okresie pierwszego kwartału (a nawet do połowy roku). Pomimo to, jako firma nastawiona na rozwój zdecydowaliśmy się na poszerzenie naszej oferty w segmencie wafli, biszkoptów oraz cukierków.
Wiem, że w zmieniających się warunkach rynkowych niezależnie od sytuacji można osiągać sukcesy jedynie wtedy kiedy przyciągnie się uwagę konsumenta – a w I.D.C. Polonia zamierzamy robić to w roku 2021 wielokrotnie.



7.JPGW czasie pandemii COVID-19 zmieniają się zachowania konsumentów na całym świecie. Dotyczą one nie tylko naszych codziennych wyborów, ale też samego sposobu, w jaki kupujemy. Szacujemy, że w ostatnim kwartale e-commerce urósł od 30 do 40% i dotarł do miejsca, w którym znalazłby się dopiero za dwa lata w świecie bez koronawirusa. Ponieważ w GP Battery bierzemy odpowiedzialność nie tylko za oferowane przez nas produkty, ale też za cały łańcuch ich dostaw, te dynamiczne zmiany postrzegamy zarówno jako nowe możliwości, jak również wyzwanie dla całej branży FMCG.
Mijający rok był dla nas rekordowy w sprzedaży, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wsłuchujemy się w głos konsumentów i chcemy promować trend EKO 2.0 – rozwiązań które są jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Odpowiedzią jest wprowadzana na rynek nowa linia akumulatorów GP ReCyko, która wpisuje się w ten nurt. W Polsce zapotrzebowanie na energię, również tę pochodzącą z baterii i akumulatorów, stale rośnie. Konsumenci poszukują rozwiązań o coraz większej mocy, które zapewnią im dłuższy czas pracy urządzeń. Dlatego uważam, że kolejne lata, będą czasem akumulatorów.
Poza dalszym zaspokajaniem potrzeb konsumentów i mocnym wspieraniem kategorii, chcemy edukować naszych klientów o roli zbiórki zużytych baterii i akumulatorów do właściwych miejsc ich selektywnej zbiórki. Ma to ogromne znaczenie dla dobra naszej planety.



8.JPGOdpowiadając na pytanie, jak wyglądał ubiegły rok – niezależnie od branży – trudno być oryginalnym. Wszystkie działania sprzedażowe oraz marketingowe były zdominowane przez temat pandemii. Branża FMCG to bardzo szeroki zakres kategorii produktów – w przypadku alkoholi, sprzedaż w okresie pandemii spadła. Główną przyczyną było odwołanie wszelkiego rodzaju imprez masowych, które szczególnie w sezonie wakacyjnym wpływały znacząco na poziom sprzedaży. Wprowadzane ograniczenia zmniejszyły też częstotliwość spotkań prywatnych, którym towarzyszy alkohol. Nie bez znaczenia było również zamrożenie działalności branży HoReCa – jeszcze przez długi czas będzie to zauważalne w analizach sprzedażowych. Jeśli chodzi o zachowanie konsumentów, głównym trendem było sięganie po tańsze produkty, większe pojemności oraz liderów kategorii – to ciekawy odwrót od dotychczas obserwowanej rosnącej otwartości konsumentów na nowe produkty oraz kategorie. Mimo pandemii, na znaczeniu nie stracił trend premiumizacji – klienci spożywali mniej produktów alkoholowych, ale wybierali też produkty lepszej jakości, z wyższej półki.
Rok 2020 był dla Wyborowa Pernod Ricard okresem pełnym niespodzianek. Jednak nie powstrzymał nas przed wprowadzeniem na rynek nowych produktów czy launchu kampanii marki Wyborowa. Minione 12 miesięcy nauczyły nas pokory i elastyczności; wciąż nie wiemy, co przyniesie nam pierwszy kwartał 2021 roku. Dlatego bacznie obserwujemy sytuację i na bieżąco modyfikujemy naszą strategię, odpowiadając na zmieniające się oczekiwania i potrzeby naszych konsumentów.



9.JPG2020 rok był pełen wyzwań. Naszą uwagę musieliśmy przekierować w zupełnie inną stronę. Pandemia była, i w jakimś sensie nadal jest, czasem próby dla całego biznesu – ale mam poczucie, że Maspex zdał egzamin wzorowo, nie tylko pod kątem organizacji, ale również wrażliwości na potrzeby naszego otoczenia. Ograniczenia wprowadzane w związku z COVID-19 spowodowały, że konsumenci zostali z dnia na dzień zmuszeni do zmiany wielu swoich przyzwyczajeń i zachowań. Musieliśmy więc błyskawicznie zareagować i wdrożyć zarządzanie kryzysowe oraz elastycznie dopasować się do złożonej, nowej rzeczywistości.
Patrząc na nasz biznes, obraz jest niejednoznaczny. Nasza oferta produktów spożywczych, które nadają się do długiego przechowywania doświadczyła zwiększonego popytu, natomiast część napojowa została dotknięta przez brak mobilności konsumentów w okresach lockdownu i stanęła przed sporym wyzwaniem. Jednak patrząc całościowo na wszystkie nasze rynki i całe portfolio poradziliśmy sobie naprawdę dobrze, głównie za sprawą odpowiedzialności i ciężkiej pracy całej ekipy Maspexu. Ten rok nauczył nas działać w warunkach zmienności i nieprzewidywalności. Nie zmarnowaliśmy tego czasu. Jesteśmy dobrze przygotowani na kolejny zagadkowy rok. Pandemia póki co nie mija i nie jesteśmy na razie w stanie przewidzieć jaki będzie miała wpływ na gospodarkę czy siłę nabywczą konsumentów. Nadal jednak będziemy kontynuować nasze plany i realizować zamierzone cele – w ciągu najbliższych kilku lat chcemy rozwijać się z dynamiką właściwą dla DNA Maspexu.



10.JPGRok 2020 zapamiętamy jako czas wielu wyzwań, w ogromnej większości wynikających oczywiście ze skutków globalnej pandemii. Odczuliśmy je m.in. po zamknięciu przez rząd segmentu HoReCa, który nie tylko był dla naszej firmy (jak również całej branży mocnych alkoholi) jednym z kanałów sprzedaży, lecz także jednym z niewielu miejsc, w którym prawo dopuszcza możliwość promocji naszych produktów. Negatywny wpływ na nasz biznes miały też ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych czy spotkań rodzinnych (np. wesel).
W mijającym roku zaobserwowaliśmy nowe zachowania konsumentów, dostosowujących swoje preferencje zakupowe do sytuacji wywołanej pandemią. W tej sytuacji kupujący sięgali po znane i renomowane marki, często wybierając alkohole z segmentu premium. Był to dobry czas dla dużych pojemności wódek, nieco słabiej rozwijał się natomiast segment małych opakowań. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszyły się marki whisky.
Jako największy producent wódek w Polsce i właściciel dwóch zakładów produkcyjnych, musieliśmy włożyć bardzo dużo wysiłku, jak również dokonać wielu inwestycji, by zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo produkcji naszych marek.
Podsumowując, można stwierdzić że był to rok paradoksów. Z jednej strony musieliśmy zmierzyć się z ogromem wyzwań. Z drugiej, był to kolejny udany rok dla CEDC, które pozostaje zdecydowanym liderem branży mocnych alkoholi w Polsce. Co więcej, w tym trudnym czasie udało nam się wprowadzić na rynek parę obiecujących nowości, jak linia Soplicy deserowej czy nowa marka Rajska Cytrusówka.



11.JPGBył to bardzo ciekawy rok dla całej branży FMCG. Duże zainteresowanie tzw. dobrami szybkozbywalnymi odnotowaliśmy tuż przed wiosennym lockdownem. Nie jest tajemnicą, że tak trudne okoliczności znalazły swoje odzwierciedlenie w preferencjach zakupowych samych Polaków.
Nadal mocną pozycją cieszą się sklepy wielkopowierzchniowe, ale doświadczenia pandemii pokazały, że równie istotne są markety osiedlowe. Szczególnie na popularności zyskał sektor tzw. convenience stores, czyli sklepików „za rogiem”. Ze względów sanitarnych unikano dużych zgromadzeń oraz pokonywania większych odległości. Bliskie zakupy w dosyć przystępnej cenie gwarantowały właśnie sklepy osiedlowe. Te czynniki umocniły i tak już silną pozycję popularnych franczyz.
Zauważalnym trendem jest również e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez internet. Taki wariant jest nadal droższy, niż tradycyjne wyjście do sklepu, ale i tak model e-commerce w sektorze pozostanie z nami na dłużej. Już teraz pojawiają się usługodawcy oferujący przewóz nie tylko standardowych produktów ale i alkoholu. Szczególnie wina cieszyły się sporym zainteresowaniem i zakładamy, że trend utrzyma się również po ustąpieniu pandemii.
Obecnie sytuacja na rynku alkoholi jest złożona. Z jednej strony zamrożone są wszystkie przyjęcia, konferencje czy cała branża gastronomiczna. Jednak i tutaj można znaleźć pewną niszę dla detalistów i producentów alkoholi. Ludzie coraz częściej stawiają na kameralne spotkania w duchu slow. W takim stylu powinna być utrzymana także karta alkoholi. Teraz obroni się łączenie smaków i oryginalność oraz produkty z segmentu mainstream.




tagi: ekonomia , finanse , gospodarka , podsumowanie roku , rynek FMCG , handel , sprzedaż , konsument , pandemia , koronawirus , rynek spożywczy , produkcja , przemysł spożywczy ,