Wiadomości

Nowe umowy finansowe Stokrotki z dwoma bankami

Piątek, 31 maja 2019
Emperia Holding S.A. i zależna od niej sieć detaliczna Stokrotka Sp. z o.o. podpisały z bankami Santander Bank Polska i Bank PEKAO S.A. dwie nowe umowy dotyczące finansowania działalności spółki. Wartość obu umów wynosi 349 mln zł.
„Po tym, jak w ubiegłym roku Emperia Holding S.A. została przejęta przez Maxima Grupė, spółce udało się uzyskać korzystne warunki finansowania, co pokazuje zaufanie sektora bankowego do Emperii. Dodatkowe finansowanie będzie także wspierało strategię dynamicznego rozwoju firmy,” mówi Kęstutis Gailius, dyrektor finansowy Stokrotki i członek zarządu Emperia Holding S.A.. Dodaje, że długoterminowe zadłużenie finansowe Stokrotki pozostanie na niskim poziomie w porównaniu do innych graczy na rynku.

Santander Bank Polska udzielił Emperii Holding S.A. gwarancji bankowej w wysokości 198 mln zł. Bank zapewnił także linię kredytową w wysokości 20 mln zł na finansowanie kapitału obrotowego Stokrotki.

Na podstawie drugiej z umów finansowych, opiewającej na łączną kwotę 131 mln zł, Bank PEKAO S.A. udzielił Stokrotce kredytu w wysokości 66 mln zł jako refinansowanie pożyczki zaciągniętej na zakup sieci sklepów detalicznych Sano, a także udzielił kredytu w wysokości 40 mln zł na finansowanie kapitału obrotowego oraz zapewnił linię gwarancyjną w wysokości 25 mln zł.

Zakup spółki Sano z 36 sklepami i rocznym obrotem o wysokości prawie 300 mln zł pozwolił na połączenie jej ze Stokrotka sp. z o.o. w pierwszym kwartale 2019 roku. Po przejęciu sieci Sano, Maxima Grupė – właściciel Emperia Holding S.A. – posiada w Polsce w sumie ponad 550 sklepów różnych formatów i wielkości działających pod szyldem Stokrotka. Pracuje w nich już ponad 10 000 pracowników.

Maxima Grupė jest także właścicielem sieci handlowych Maxima (w krajach bałtyckich) i T-Market (w Bułgarii) oraz internetowego sklepu spożywczego Barbora działającego w krajach bałtyckich. W spółkach grupy pracuje ponad 40 000 ludzi.

W 2018 roku skonsolidowane przychody Maxima Grupė wzrosły w porównaniu z rokiem 2017 o 22,1% do 3,451 mld EUR, zaś skonsolidowana EBITDA wyniosła 223,6 mln EUR. Grupa zainwestowała przeszło 88 mln EUR w środki trwałe i otworzyła ponad 100 nowych sklepów na wszystkich rynkach, z czego większość w Polsce. W 2018 roku spółka zrealizowała emisję obligacji pięcioletnich o wartości 300 mln EUR.tagi: Maxima Grupė, Emperia Holding S.A., Stokrotka, Santander Bank Polska, Bank PEKAO S.A,