Z rynku FMCG

Gęsina to polskie dziedzictwo kulinarne, ale przede wszystkim produktem o ogromnym potencjałem

Środa, 07 listopada 2018
Święto Marcina to czas wyjątkowego przypominania polskim konsumentom o sztandarowym produkcie, który powinien zdecydowanie częściej gościć w naszych jadłospisach. Mowa o gęsinie, bo 11 listopada, to jej dzień. Eksperci już nie odpowiadają na pytanie, czy warto po nią sięgać, ale wskazują, jak korzystać z niej jak najczęściej.
Szanować i rozwijać tradycję

Jeszcze w ubiegłym stuleciu gęsi były powszechnie hodowane w polskich gospodarstwach przydomowych. W kuchni staropolskiej królowały potrawy z gęsi i były nieodłącznym atrybutem świątecznych stołów. Wędzone półgęski, pasztety z gęsi, czy gęś pieczona z dodatkiem modrej kapusty weszły na stałe do kanonów staropolskiej kuchni – mówi Krystyna Ziejewska Prezeska Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi. - Zależy nam jednak na tym, żeby z kulinarną tradycją śmiało wejść w nowoczesność.

Eksport na zachód i polski stół

Gęsina to polski produkt eksportowy ceniony na zachodzie. Jesteśmy jednym z czołowych producentów gęsiny w Unii Europejskiej. To pokazuje, że mity na temat tego mięsa, tam dawno zostały obalone. Celem wszystkich działań promujących gęsinę jest to, żeby Polacy na co dzień bardziej doceniali ten rodzaj mięsa drobiowego. Owszem, na przestrzeni lat wzrost spożycia gęsiny z kilku gram do około ćwierć kilograma na osobę, to już sukces, ale polscy producenci chcą więcej. Tym bardziej, że obecnie gęsina to nie tylko produkt sezonowy i najczęściej mrożony. Rozwój tego sektora rynku drobiarskiego sprzyja powszechności i dostępności gęsiny.

Niestrudzeni w (obalaniu mitów) pozytywnej komunikacji

Producenci wykonują ogrom pracy, aby konsumenci docenili jakość i smak gęsiny. Dlatego chcą, aby ci mieli dostęp do faktów. Jak z gęsiną jest naprawdę? Strawność białka mięsa gęsiego wynosi 94%. Ma to wpływ na właściwą syntezę białek w organizmie człowieka oraz jego rozwój, wzrost oraz funkcje życiowe. Mięso gęsie dostarcza większych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych niż popularny łosoś, przy czym zostaje zachowany korzystny stosunek kwasów tłuszczowych Omega 3 do Omega 6. Taki profil kwasów tłuszczowych sprzyja profilaktyce i leczeniu chorób serca, nadciśnienia i miażdżycy. Mięso gęsie jest bogatym źródłem składników mineralnych, a przede wszystkim żelaza, cynku, selenu. Zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A D E  i K. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gęsina zaliczana do zdrowej żywności, z powodzeniem może urozmaicać codzienny jadłospis osób dbających o dobrą formę, samopoczucie i zdrowie.

Sposób komunikowania treści o gęsinie jest kluczowy w procesie upowszechniania wiedzy i dotarcia do konsumentów. Nie chcemy zaprzeczać mitom, tylko podkreślać walory tego mięsa. Wierzymy, że komunikacja NA TAK przyniesie pożądane efekty – podsumowuje prowadzone działania promocyjne Krystyna Ziejewska. - Dlatego 9-10 listopada w Iławie po raz kolejny organizujemy konferencję pt. „Walory smakowe i odżywcze gęsiny”. To szereg ciekawych wykładów, ale i warsztatów.

Szczegółowe informacje nt. konferencji można znaleźć na fanpage’u Jemy Gęsinę. Zapraszamy na konferencję wszystkich smakoszy i amatorów mięsa gęsiego. Wystarczy wysyłać swoje zgłoszenie na adres: ispg@interia.pl. O udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

Tatar z gęsiny !?!

Oczekiwanie, że Polacy zaczną jeść gęsiny więcej, to także pokazanie im innych niż dotychczas możliwości wykorzystania tego mięsa w codziennym jadłospisie. Dlatego, oprócz przepisów na gęś pieczoną, faszerowaną, te tradycyjne dania, producenci m.in. poprzez programy kulinarne, dedykowane gęsinie domeny internetowe, wykorzystanie mediów społecznościowych wskazują nowe ścieżki kulinarne, którymi warto podążać. I przepis na tatara z gęsiny jest jedną z nich. Dla niektórych zaskakujący, ale prosty w przygotowaniu i gwarantujący efekt WOW.

Świąteczne życzenia

Święto gęsiny, a więc i życzenia. Aby Polacy częściej sięgali po gęsinę, aby rynek się rozwijał, stwarzał producentom nowe możliwości – np. większą obecność w restauracjach, a tym samym, żeby przynosząc zyski, był ważną częścią rodzimej gospodarki. A w ślad za tym zawsze idą coraz bardziej dogodne uwarunkowania prawno-formalne do rozwoju biznesu. I o to nam chodzi – podsumowuje Pani Prezes Ziejewska. - A teraz świętujmy!


Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.tagi: gęsina, przepisy kulinarne, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego,