Wiadomości

Perspektywa współpracy Spółek KOWR z USA w zakresie hodowli bydła mięsnego

Wtorek, 09 października 2018
W dniu 2 października 2018 roku w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie kierownictwa Departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR z przedstawicielem Departamentu Rolnictwa Stanu Nebraska Stanem Garbacz, który był zainteresowany w szczególności hodowlą bydła mięsnego oraz produkcją i promocją wołowiny.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Dział Rolny Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Pięta, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Prezesi Zarządu spółek hodowlanych KOWR, które prowadzą hodowlę bydła mięsnego –  Marian Pankowski z Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego Gałopol i Jarosław Bereźnicki z Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój oraz pracownicy Departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR.  KOWR zaprezentował działalność hodowlaną i produkcyjną swoich spółek. Filip Sondij, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Spółkami podkreślił, że spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej są przede wszystkim nośnikiem postępu biologicznego w hodowli bydła mięsnego w Polsce. Stan Garbacz przedstawił jak wygląda rolnictwo Stanu Nebraska, zarówno w zakresie produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Opisał też dotychczasową współpracę z partnerami zagranicznymi na przykładzie Argentyny. Strony wymieniły się informacjami i doświadczeniami w zakresie hodowli i produkcji bydła mięsnego. Stan Garbacz zaproponował współpracę Stanu Nebraska ze stroną polską w zakresie hodowli bydła mięsnego oraz produkcji i promocji wołowiny. Podkreślił, że istnieje możliwość organizacji wyjazdu do Nebraski grupy zainteresowanej wymianą doświadczeń w zakresie hodowli i produkcji oraz szeroko pojętego rolnictwa. Strona polska wyraziła chęć współpracy szczególnie w zakresie dostępu do zasobów genetycznych w hodowli bydła mięsnego, transferem zarodków, zakupem nasienia, szkoleniem specjalistów  w zakresie embriotransferu oraz  promocją wołowiny w Polsce. Ustalono, że podpisany zostanie list intencyjny dotyczący współpracy oraz zorganizowany zostanie wyjazd studyjny osób zainteresowanych do Stanu Nebraska w USA.

Następnego dnia delegację gościła Spółka Stado Ogierów Starogard Gdański z siedzibą w Rzecznej. Gościem honorowym wizyty był John Slette, Attache do spraw Rolnictwa Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki. Delegację przyjął Prezes Zarządu Spółki Zygmunt Komar. Goście mieli możliwość zwizytowania jednej z większych w Polsce hodowli bydła rasy hereford. źródło: kowr.gov.pl


tagi: KOWR, USA, hodowla bydła mięsnego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ,