Z rynku FMCG

McDonald's przedstawia MacCoins

Środa, 01 sierpnia 2018
Aby uczcić 50. rocznicę powstania jednego z najsłynniejszych burgerów na świecie, McDonald's postanowił stworzyć MacCoina, okolicznościową globalną walutę, która będzie dostępna w limitowanej serii, w 50. krajach na świecie. Kolekcjonerskie monety wydane zostały w pięciu unikatowych wzorach, z których każdy reprezentuje jedną dekadę obecności Big Maca na rynku. Wartość każdej monety to 1 Big Mac.
Kiedy mój pradziad Jim Deligatti wymyślał Big Maca na grillu w Uniontown w Pensylwanii, chciał tylko uszczęśliwić klientów swojej restauracji  
Nick Delligatti, praprawnuk Jima Delligattiego, twórcy kultowego burgera.

Aby uczcić 50-lecie Big Maca McDonald’s postanowił przygotować coś naprawdę wyjątkowego – zestaw kolekcjonerskich monet, upamiętniających każdą dekadę jego obecności na rynku. Na ich odwrotach znajdziemy: kwiatową siłę lat 70., nawiązujące do pop-artu wzory z lat 80., odważne i abstrakcyjne kształty, które definiowały lata 90., wzory upamiętajcie pierwszą dekadę XXI w., koncentrujące się na technologii, a także reprezentujące ostatnie 10 lat kształty, ukazujące ewolucję komunikacji. Każda moneta jest wymienialna na jednego Big Maca.

W Polsce monety będzie można zdobyć poprzez specjalne przygotowane na tę okazję aktywacje na kanale @mamsmakanamaka w serwisie Instagram.

Odkąd 50 lat temu został wprowadzony do menu McDonald's, zdążył przemierzyć już cały świat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością od Wraszawy po Chicago, dostarczając niezapomniane wrażenia smakowe ludziom na całym świecie – mówi prezes i dyrektor generalny McDonald's, Steve Easterbrook.

Big Mac dołączył do menu sieci McDonald’s dokładnie 50 lat temu. Kanapka szturmem zdobyła zawrotną popularność wśród klientów, a jej sukces zaskoczył nawet samego twórcę. Burger został okrzyknięty „Elvisem wśród kanapek” i wkrótce na stałe zagościł w popkulturze, stając się jednym z jej symboli. Dziś Big Maca można kupić w ponad 100 krajach na całym świecie, a jego popularność wcale nie słabnie – w ubiegłym roku tylko w Polsce sprzedano go w liczbie 22 mln sztuk. 

W 1986 roku Big Mac doczekał się również własnego wskaźnika ekonomicznego. Big Mac Indeks to opracowany przez brytyjski The Economist miernik siły nabywczej walut, w którym za punkt odniesienia służy cena burgera w poszczególnych krajach. „Burgerekonomika”, jak określa ją sam magazyn, miała być tylko narzędziem ułatwiającym rozumienie teorii kursów wymiany walut, tymczasem Indeks Big Maca stał się globalnym standardem i przedmiotem dziesiątek akademickich badań.



tagi: McDonald's , MacCoins , limitowana edycja , monety kolekcjonerskie , Big Mac ,