Auto w handlu

FCA podsumowuje kwietniową sprzedaż w USA: nowy rekord Jeepa Wranglera

Środa, 09 maja 2018
Jeep Wrangler zanotował w kwietniu 2018 roku najwyższą w swojej historii miesięczną sprzedaż na rynku w USA. Nabywców znalazło 29 776 aut tego modelu, co oznacza wzrost aż o 58 proc. w stosunku do ubiegłego roku.
Ogółem grupa Fiat Chrysler Automobiles (FCA) sprzedała na rynku amerykańskim w kwietniu ponad 184 tys. samochodów (o 5 proc. więcej niż przed rokiem), w tym prawie 144 tys. aut kupili klienci indywidualni. Sprzedaż detaliczna była jedynie o 1 proc. niższa niż przed rokiem. Wynik ten został osiągnięty mimo faktu, że w kwietniu tego roku było o dwa dni sprzedaży mniej niż w 2017 roku. Sprzedaż flotowa stanowi 22 proc. łącznej liczby sprzedanych aut FCA.

Świetne wyniki sprzedażowe FCA były napędzane przez markę Jeep, dla której był to kolejny rekordowy kwiecień - sprzedano 82 641 tych pojazdów (w kwietniu 2017 roku było to 82 537). Nabywców znalazło 29 776 egzemplarzy Jeepa Wranglera oraz 11 521 Jeepa Compassa, który zanotował w kwietniu trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wyniki pozostałych marek FCA

Ram Truck: mimo spadku sprzedaży o 9 proc. - tj. do 43 074 pojazdów - w porównaniu do roku poprzedniego, marka odnotowała najlepszy kwietniowy wynik sprzedaży dla klientów indywidualnych (36 560 aut), poprawiając poprzedni rekord (35 558) ustanowiony w kwietniu 2017 roku.

Chrysler: marka zanotowała spadek sprzedaży o 18 proc., tj. do 14 189 pojazdów, w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Natomiast minivan Chrysler Pacifica odnotował 5-procentowy wzrost sprzedaży detalicznej (nabywców znalazły 7 864 auta).

Dodge: łączna sprzedaż marki Dodge wzrosła o 4 proc. (do 40 994 samochodów), a model Dodge Journey ustanowił swój nowy kwietniowy rekord, ponieważ jego sprzedaż wzrosła o 39 proc. (do 11 638 pojazdów).

Fiat: sprzedaż aut marki Fiat spadła o 45 proc. w porównaniu do kwietnia 2017 (sprzedano 1 404 samochodów).

Alfa Romeo: sprzedaż marki Alfa Romeo osiągnęła 1 847 aut, co oznacza znaczący wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 roku. Motorem sprzedaży była Giulia - zakupiono 1 123 tych samochodów. Nabywców znalazły też 702 egzemplarze modelu Stelvio.

Metoda określania miesięcznej sprzedaży FCA US LLC: Raport FCA o sprzedaży pojazdów w Stanach Zjednoczonych prezentuje sprzedaż jednostkową pojazdów klientom detalicznym, dostawy pojazdów do klientów flotowych oraz uwzględnia innych klientów (amerykańscy pracownicy FCA, emeryci oraz pojazdy używane do celów marketingowych). Większość raportowanych sprzedaży odzwierciedla sprzedaż detaliczną dokonywaną przez dealerów z ich własnych zapasów pojazdów, wcześniej zakupionych przez nich od FCA US. Przedstawiona w raporcie sprzedaż pojazdów nie wiąże się z raportowanymi przez FCA US przychodami, które opierają się na sprzedaży i dostawach pojazdów przez FCA US i zazwyczaj są określane w momencie wysyłki do dealera lub klienta końcowego. Jak ogłoszono 26 lipca 2016 r., FCA US zmodyfikowała swoją metodologię comiesięcznego raportowania sprzedaży w następujący sposób:

- Sprzedaż klientom detalicznym przez dealerów w Stanach Zjednoczonych pochodzi z systemu "New Vehicle Delivery Report" ("NVDR") i jest określana jako suma (A) całej sprzedaży zarejestrowanej przez dealerów w ciągu miesiąca po odjęciu wszystkich wycofanych transakcji do końca z tego miesiąca (niezależnie od tego, czy pierwotna sprzedaż została zarejestrowana w bieżącym miesiącu, czy w każdym poprzednim miesiącu); plus (B) uwzględniane są pozostałe korekty dotyczące wycofanych transakcji w poprzednich miesiącach.

- Sprzedaż flotowa jest rejestrowana przy wysyłce pojazdu przez FCA US do klienta lub użytkownika końcowego.

- Pozostała sprzedaż detaliczna jest rejestrowana, gdy sprzedaż jest rejestrowana w systemie NVDR (w przypadku sprzedaży przez dealerów w Puerto Rico i ograniczonej sprzedaży dokonywanej przez dystrybutorów, którzy składają raporty NVDR w taki sam sposób, jak w przypadku sprzedaży przez dealerów w USA) lub po otrzymaniu podobnego zawiadomienia o dostawie (dla pojazdów, dla których nie wprowadzono danych NVDR, takich jak pojazdy dla pracowników FCA).

Informacje o FCA US LLC

FCA US LLC jest amerykańskim producentem samochodów z siedzibą w Auburn Hills w stanie Michigan. Projektuje, produkuje i sprzedaje lub dystrybuuje pojazdy pod markami Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Fiat i Alfa Romeo, a także oznaczenie wydajności SRT. Firma dystrybuuje także części i akcesoria Mopar i Alfa Romeo. FCA US opiera się na historycznych fundamentach Chrysler Corp., założonej w 1925 roku przez przemysłowego wizjonera Waltera P. Chryslera oraz Fabbrica Italiana Automobili Torino (F.I.A.T.), założonego we Włoszech w 1899 roku przez pionierskich przedsiębiorców, w tym Giovanniego Agnelliego. FCA US należy do rodziny firm Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA). (NYSE: FCAU / MTA: FCA).

FCA, ósmy pod względem wielkości producent samochodów na świecie, w oparciu o całkowitą roczną sprzedaż pojazdów, jest międzynarodową grupą motoryzacyjną. FCA jest notowana na nowojorskiej giełdzie pod symbolem "FCAU" oraz na Mercato Telematico Azionario pod symbolem "FCA".źródło: PAP


tagi: FCA, Jeep Wrangler ,