Z rynku FMCG

Materiał opakowaniowy BarrierPack Recyclable w pełni nadającym się do recyklingu

Czwartek, 05 kwietnia 2018
Firma Mondi opracowała laminat z tworzyw sztucznych do gotowych torebek oraz folii FFS. Materiał w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia w ramach istniejących systemów recyklingu, co zostało zatwierdzone pod kątem zgodności z istniejącymi przemysłowymi procesami recyklingu.
BarrierPack Recyclable to nowy innowacyjny laminat z tworzywa sztucznego stworzony do produkcji gotowych torebek. Jego główną zaletą jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz zachowanie właściwości użytkowych porównywalnych do konwencjonalnych materiałów elastycznych. Stanowi on bezpośrednią odpowiedź na potrzebę zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych bez uszczerbku dla jakości i funkcjonalności oraz wspiera rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

„Nasz nowy laminat – BarrierPack Recyclable – stanowi ogromny krok naprzód w dziedzinie zrównoważonego pakowania” – zapewnia Carl Stonley, Technical Account Manager w firmie Mondi Consumer Goods Packaging. „Nie tylko nadaje się on w pełni do recyklingu, ale także oferuje wyjątkowe właściwości mechaniczne oraz świetnie nadaje się do tworzenia różnych formatów opakowań. BarrierPack Recyclable  złożony z dwóch warstw folii PE  jest wysoce funkcjonalnym i elastycznym materiałem opakowaniowym, który można łatwo otworzyć i ponownie zamknąć zwiększając tym  samym wygodę użytkowania. Swoją funkcjonalność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest , sztywniejszy, mocniejszy i lżejszy niż konwencjonalny laminat PET/PE o tej samej grubości oraz może być formowany bezpośrednio za pomocą maszyn FFS albo wykorzystywany do produkcji gotowych opakowań”.

Zapewniając barierę przeciwko wilgoci, materiał BarrierPack Recyclable idealnie nadaje się do wielu zastosowań, takich jak pakowanie suchej żywności, składników spożywczych, środków do pielęgnacji ciała i produktów dla zwierząt.

BarrierPack Recyclable to zrównoważona alternatywa dla innych materiałów

Segment ekologicznych opakowań z tworzyw sztucznych rozwijają się szybciej niż powszechne zrozumienie zagadnień związanych z materiałami sztucznymi i ich recyklingiem. W całej branży realizowane są inicjatywy napędzające rozwój segmentu  opakowań nadających się do recyklingu z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym, w której stawia się na maksymalizację cyklu życia tworzyw sztucznych i zmniejszanie ich śladu ekologicznego.

Opakowania z tworzyw sztucznych odgrywają kluczową rolę w ochronie produktów, ograniczaniu marnotrawienia żywności i zwiększaniu wygody użytkowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że potrzebne są bardziej zrównoważone praktyki w obszarach zużycia surowców i gospodarowania odpadami. Materiał BarrierPack stanowi odpowiedź na istniejące na rynku zapotrzebowanie na zrównoważone alternatywy dla elastycznych laminatów, ponieważ możliwe jest jego pełne ponowne wykorzystanie, co potwierdzają zakrojone na szeroką skalę testy przeprowadzone przez holenderskiego lidera technologii recyklingu – firmę CeDo Recyling.

Jak wyjaśnia Ton Emans, Managing Director w CeDo Recycling oraz przewodniczący organizacji Plastics Recyclers Europe: „w styczniu 2018 r. Komisja Europejska ogłosiła strategię wprowadzenia recyklingu wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych do 2030 r. Ta zmiana polityki pokazuje, że elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych mogą zacząć naprawdę krążyć w obiegu zamkniętym. Elastyczny materiał przewidziany do recyklingu jest kluczem do stworzenia zamkniętego obiegu cennych zasobów Europy”.

Jak wyjaśnia Stonley: „w firmie Mondi angażujemy się w rozwijanie ekologicznych tworzyw sztucznych zgodnie z założeniami koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego cieszymy się, że możemy wprowadzić na rynek tę cenną innowację”.

Laminat BarrierPack Recyclable firmy Mondi zostanie zaprezentowany pod koniec miesiąca na targach Packaging Innovations w Birmingham w Wielkiej Brytanii (stoisko F19).



tagi: BarrierPack Recyclable recykling , rozwoj gospodarki o obiegu zamkniętym ,