Wiadomości

FM LOGISTIC Operator logistyczny roku 2017

Czwartek, 18 stycznia 2018
Wejście na rynek wietnamski, rozwój transportu w tym drobnicy międzynarodowej, inwestycje w innowacyjne rozwiązania optymalizujące łańcuchy dostaw oraz aktywna polityka kadrowa miały największy wpływ na wyniki grupy FM Logistic na świecie w 2017 roku.
FM Logistic działa w Polsce – poprzez swoją spółkę FM Polska Sp. z o. o. – nieprzerwanie od 23 lat. W ubiegłym roku firma świętowała swoje 50-lecie działalności.
 
„W tym czasie FM Logistic dynamicznie się rozwijała, budowała nowe oddziały w Europie i na świecie. Ale przede wszystkim inwestowała w ludzi, w swoich pracowników. Jednocześnie udało się jej zachować swoją tożsamość firmy rodzinnej i wyznawane na co dzień wartości” – mówi Piotr Sukiennik, Dyrektor Generalny FM Logistic na Europę Centralną. – „Dzięki temu firma jest dzisiaj ceniona nie tylko przez jej pracowników, ale przede wszystkim przez klientów. Przed nami lata intensywnego rozwoju. Budujemy kolejne platformy logistyczne w Polsce i regionie. Inwestujemy w innowacyjne technologie, które pomogą nam dostarczać usługi „szyte na miarę” potrzeb naszych klientów” - dodaje. 
 
Wysoką pozycję firmy na polskim rynku potwierdzają wyniki rankingów i konkursów: 1 miejsce 
w kategorii transport i 3 miejsce w kategorii spedycja i logistyka oraz 4 pozycja w rankingu ogólnym branży TSL Dziennika Gazety Prawnej pod względem przychodów; niekwestionowana pozycja lidera w logistyce kontraktowej, wiele nagród za innowacje i wdrożenia nowych technologii, a przede wszystkim złote godło programu badawczego Operator Logistyczny 2017 roku.
Firma co roku notuje kilkuprocentowe wzrosty sprzedaży. Jest to możliwe dzięki wysokiej specjalizacji, doskonałej jakości usług i poszerzaniu portfolio klientów. Prawie połowę przychodów generują usługi transportowe, w tym rosnący z roku na rok o kilkadziesiąt procent transport drobnicowy. Z tego powodu operator od kilku lat inwestuje w rozbudowę centrów logistycznych i hubów przeładunkowych. Obecnie dysponuje w Polsce już 10 platformami logistycznymi i 15 hubami. Najnowszymi obiektami są: nowy magazyn „przycross-dockingowy” w Robakowie pod Poznaniem, i rozbudowane centrum dystrybucyjne w Błoniu (obsługujące firmy z sektora farmaceutycznego, ale także będące międzynarodowym hubem dla wieloletniego klienta – firmy L’Oreal), a także nowe obiekty w Odrzywołku, Mszczonowie (mazowieckie) i Będzinie (śląskie).
 
Ważnym obszarem w FM Logistic są inwestycje w innowacje. Główną motywacją do ich wdrażania jest zmieniający się rynek oraz chęć optymalizacji łańcuchów dostaw. Jednym z projektów z tego obszaru, który został wdrożony także w Polsce jest CityLogin. W pełni ekologiczne auta z napędem elektrycznym obsługują już dostawy w wybranych miastach europejskich, takich jak Rzym, Madryt, Mediolan 
czy Praga, a od 2017 roku, również w Warszawie. 
Nowe projekty, klienci i dedykowane im obiekty sprawiają, że FM Logistic w Polsce jest jednym 
z największych pracodawców w branży TSL. Operator zatrudnia ponad 3 tysiące osób w Polsce. Średni staż pracowników wynosi 6,5 roku. Obecnie firma prowadzi rekrutacje do powstającego centrum logistycznego w gminie Psary k. Będzina na Śląsku oraz do już uruchomionego, prowadzonego dla IKEA, Centrum Dystrybucji do Klienta w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego. To docelowo nawet 300 nowych miejsc pracy, które mają ogromne znaczenie dla tych lokalnych rynków. 
 
Stabilny rozwój, utrzymanie dotychczasowych kontraktów, zwiększenie powierzchni magazynowych 
i ich wypełnienia, inwestycje w infrastrukturę oraz zdobycie nowych kontraktów w obszarze transportu to główne filary strategii FM Logistic w Polsce na najbliższe lata. 
 
„Jesteśmy doceniani przez klientów jako sprawdzony partner i doradca w zakresie projektowania 
i realizacji efektywnych łańcuchów dostaw. Mam wrażenie, że sprawdza się nasza koncepcja multiklienckich platform i kompleksowość naszej oferty z utrzymywaniem stałej najwyższej jakości” - dodaje Piotr Sukiennik – „Jak pokazuje ponad dwudziestoletnie doświadczenie, odpowiednio rozbudowana infrastruktura i know-how to ogromne atuty dla naszych partnerów biznesowych. Wiadomo, że dobra logistyka, zwłaszcza dzisiaj, pozwala na wyprzedzanie konkurencji i skuteczniejsze docieranie do klientów” – dodaje.
 
 
Najważniejsze wydarzenia dla FM Logistic w Polsce w 2017 roku:

Styczeń – rozpoczęcie świadczenia usług dla nowego klienta, firmy Humana, międzynarodowego producenta najwyższej jakości żywności dla dzieci i niemowląt. 

Marzec – prezentacja wyników wdrożenia systemu Inventory Viewer.

Marzec – FM Logistic otrzymuje nagrodę magazynu Businessman „Mistrz Biznesu” w kategorii Logistyka.

Kwiecień – Otwarcie magazynu „przycross-dockingowego” w Robakowie pod Poznaniem, przeznaczonego do obsługi nowych projektów klientów FM Logistic, współpracujących z sieciami handlowymi, szczególnie w zakresie transportów drobnicowych.

Sierpień – Wdrożenie CityLogin w Warszawie – pierwszy pojazd typu Nissan e-NV200 rozpoczyna dostawy towarów wrażliwych do stołecznych odbiorców w ramach projektu proekologicznej logistyki miejskiej CityLogin.

Sierpień – L’Oreal Warsaw Plant, polska fabryka koncernu L’Oreal przedłużyła trwającą od 12 lat umowę z FM Logistic. Dzięki nowemu kontraktowi Centrum Logistyczne w Błoniu stało 
się międzynarodowym hubem dla fabryk L’Oreal.

Sierpień – rozpoczyna działalność – również w Polsce – FM FOUNDATIONS, fundacja korporacyjna, która skupia swoje dzialania w obszarze wykluczenia społecznego młodzieży.

Listopad – FM Logistic rozpoczyna rekrutację do budowanego w Sarnowie (gmina Psary, woj. śląskie) nowego centrum logistycznego. Ukończenie budowy I etapu i rozpoczęcie operacji logistycznych planowane jest na luty 2018 r.

Listopad – Zgłoszona przez polski zespół pracowników FM Logistic nadstawa FM DualFrame zwycięża w korporacyjnym międzynarodowym konkursie FM Logistic na najbardziej innowacyjne rozwiązania „Continuous Improvement”.

Grudzień – Zakończenie pierwszego etapu staży dla młodzieży będącej pod opieką FM FOUNDATION w Polsce. 14 uczestników miało możliwość poznania specyfiki pracy w centrach logistycznych 
FM Logistic w Mszczonowie, Tomaszowie Mazowieckim, Błoniu i na budowie nowego centrum w gmienie Psary pod Bedzinem.

Grudzień – FM Logistic Operatorem Logistycznym Roku 2017 – Uroczystość wręczenia złotego godła programu badawczego Operator Logistyczny Roku 2017 odbyła się 7 grudnia 2017 r. w Hotelu Victoria Sofitel w Warszawie podczas dorocznej Gali Logistyki, Transportu i produkcji Wydawnictwa Eurologistics. 


tagi: FM, Logistic, operator, roku,