Wiadomości

Maspex sfinalizował transakcję zakupu wody mineralnej Velingrad

Poniedziałek, 16 października 2017
Maspex zrealizował 19 przejęcie w swojej historii – sfinalizował zakup spółki Aquarex AD, a co za tym idzie naturalnej wody mineralnej Velingrad i zakładu produkcyjnego w Bułgarii. Polska firma działa w tym kraju od 1998 r. i obecnie z markami Queen’s oraz Tedi (odpowiednik soków Kubuś) jest tam wiceliderem rynku soków, nektarów i napojów. Rynek wody w Bułgarii jest perspektywiczny. Maspex planuje inwestycje w rozbudowę i modernizację zakupionego zakładu produkcyjnego, gdzie rozlewana jest woda Velingrad.
Maspex, właściciel m.in. takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus i Kotlin, sfinalizował transakcję zakupu naturalnej wody mineralnej Velingrad oraz zakładu produkcyjnego w Bułgarii. Woda pochodzi ze źródeł w Velingradzie - malowniczym kurorcie  w Rodopach  - najczystszych ekologicznie górach w Bułgarii i jednym z największych ośrodków SPA tym kraju. Jest to 19 przejęcie Grupy Maspex, 11 za granicą, 2 na rynku bułgarskim. W 2005 roku Maspex kupił 100% akcji wiodącego producenta na rynku soków, nektarów i napojów w Bułgarii – markę Queen’s.

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex: „Wchodzimy w nowy dla nas segment na rynku bułgarskim - segment, który rośnie i nadal będzie się rozwijał. Podobnie zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w Rumunii, gdzie zakupiliśmy wodę Rio Bucovina i była to bardzo dobra decyzja. Mocnym atrybutem wody, którą kupiliśmy jest jej wysoka jakość i tym będziemy chcieli wyróżnić się na rynku. W Bułgarii wypracowaliśmy bardzo silną pozycję w segmencie soków i napojów, należy do nas prawie 20% rynku i woda doskonale uzupełni naszą ofertę. Będziemy w ten obszar inwestować – zarówno w zakład produkcyjny, jak również w sprzedaż”.

Na rynku bułgarskim Maspex działa od 1998 roku. Do firmy należą marki w segmencie soków, nektarów i napojów takie, jak Queen’s oraz Tedi (odpowiednik soków Kubuś), a w segmencie produktów instant: LaFesta (kawa cappuccino oraz czekolada do picia), herbatki Ekland oraz zabielacz do kawy – Coffeta. Maspex to wicelider rynku soków, nektarów i napojów w Bułgarii oraz wiodący producent produktów instant.

Rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest zdominowany prawie całkowicie przez bułgarskich producentów. To rynek perspektywiczny, rocznie wzrasta około 5%, a estymacja przyrostu do 2021 roku wynosi 11%. Obecnie spożycie na mieszkańca wynosi 70 litrów rocznie. Od marca 2015 do lutego 2016 butelkowaną wodę chociaż raz zakupiło ok. 70% bułgarskich gospodarstw domowych.

Maspex to polska firma, jedna  z największych w segmencie produktów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej, do której należą m.in. takie marki, jak: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz. Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. W wielu krajach zajmują czołowe pozycje na rynku. W 2016 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 4,27 mld zł.  tagi: Maspex, Velingrad, woda mineralna, zakład produkcyjny,