Wywiady

Wywiad z Januszem Zaborowiczem, Prezesem Zarządu „Uzdrowisko Wieniec”

Wtorek, 12 września 2017 Autor: Monika Kociubińska, HURT & DETAL Nr 09/139. Wrzesień 2017
O naturalnej wodzie mineralnej „Selenka” Wieniec-Zdrój rozmawiamy z Januszem Zaborowiczem, Prezesem Zarządu „Uzdrowisko Wieniec”.
Selen zwany pierwiastkiem życia, to główny składnik wody mineralnej „Selenka” Wieniec-Zdrój. Proszę opowiedzieć więcej o jego właściwościach.

W dzisiejszych nowoczesnych technologiach produkcji żywności często selen jest usuwany z produktów w trakcie przemysłowej obróbki. Z kolei składniki mineralne rozpuszczone w naturalnej wodzie mineralnej nie ulegają zmianie podczas procesu filtracji. Organizm człowieka bezproblemowo je przyswaja z uwagi na łatwą absorpcję w przewodzie pokarmowym.

Selen chroni nasz układ odpornościowy, broniąc przed bakteriami i wirusami. Wykazuje też działanie przeciwzapalne, dlatego wspomaga leczenie takich przewlekłych schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki swoim właściwościom opóźnia procesy starzenia się organizmu, dlatego często nazwany jest pierwiastkiem młodości, jak również zmniejsza ryzyko występowania zmian nowotworowych.

Dodaje energii i podnosi libido. Ponadto selen pomaga w usuwaniu z organizmu pierwiastków toksycznych.

Oprócz selenu woda Selenka zawiera wiele innych dodatkowych minerałów… Jaki wpływ mają one na organizm?

Lit działa jako stabilizator nastroju, a cynk potrzebny jest w procesie ochrony przed wolnymi rodnikami. Wapń jest podstawowym budulcem układu kostnego, zębów i paznokci, jest również niezbędny w procesie krzepnięcia krwi. Odpowiedzialny jest także za przewodnictwo nerwowe oraz skurcz mięśni.

Magnez decyduje o prawidłowej czynności układu immunologicznego i nerwowo-mięśniowego w tym skurczu mięśnia sercowego.

Sód jako składnik płynów ustrojowych jest niezwykle ważnym składnikiem mineralnym, ponieważ reguluje on równowagę elektrolityczną organizmu.

Potas jest nieodzownym składnikiem przy pracy mięśni, bierze udział w przewodnictwie nerwowym oraz w procesie skurczu mięśni w tym również mięśnia sercowego.

Wodorowęglany pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowej w żołądku i jelitach, przyspieszają trawienie dają dobre skutki w procesie eliminacji zatruć alkoholowych. Siarczany wpływają korzystnie na przemianę materii, a anion chlorkowy jako składnik kwasów trawiennych w żołądku odgrywa istotną rolę w procesach trawiennych. Fluorki nadają trwałości kościom oraz wzmacniają uzębienie.

Jak wytwarzana jest woda Selenka?

Proces technologiczny wydobycia i konfekcjonowania naturalnej wody mineralnej „Selenka” Wieniec-Zdrój odbywa się w następujący sposób:
  1. Woda wydobywana jest na terenie „Uzdrowiska” z terenów posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
  2. Woda z ujęć doprowadzana jest do rozlewni za pomocą instalacji wykonanej z materiału spełniającego wymagania określone w przepisach o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  3. Ujęcia wody, a także instalacje doprowadzające wodę z ujęć do rozlewni i cały ciąg technologiczny jest tak zaprojektowany, że zabezpiecza wodę przed zanieczyszczeniem lub zmianą jej charakterystycznego składu mineralnego w opakowaniu jednostkowym. 
  4. Rozlewnia wód zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wód co minimalizuje jakiekolwiek zanieczyszczenie wody pierwotnie czystej pod względem mikrobiologicznym i chemicznym.
  5. Woda pobrana z ujęcia zgodnie z procesem technologicznym w rozlewni podlega napowietrzaniu i filtracji, a następnie kierowana jest na linię produkcyjną. W przypadku produkcji wody gazowanej następuje w saturatorze nasycanie dwutlenkiem węgla. Tak przygotowana woda rozlewana jest do wydmuchiwanych na linii produkcyjnej butelek z preform, a następnie po zakręceniu kierowana jest na maszynę etykietującą.
  6. Po naklejeniu etykiety, butelki z wodą pakowane są w zgrzewki po 12 szt. – poj. 0,5 l i 6 szt. – poj. 1,5 l i paletyzowane. 
  7. Palety z wodą przetransportowywane są do magazynu wyrobów gotowych, gdzie po okresie karencji (do momentu uzyskania wyników badań produktu z laboratorium zakładowego) trafiają do odbiorców. Warunki magazynowania wyrobu są regularnie monitorowane.
Naturalna woda mineralna „Selenka” Wieniec-Zdrój na poszczególnych etapach tzn. wydobycia, produkcji, jak i produktu gotowego – podlega badaniom mikrobiologicznym, fizyko-chemicznym i organoleptycznym.

Jak obecnie wygląda portfolio „Uzdrowisko Wieniec”? Czy planowane jest poszerzenie portfolio?

Portfoilo „Uzdrowisko Wieniec” jest na poziomie 9 SKU 1,5 l oraz 9 SKU 0,5 l pet (Selenka, Wielka Wieniecka, Selenka Społem) w wariantach woda gazowana, niegazowana, mocno gazowana. Zarząd „Uzdrowiska Wieniec” Sp. z o.o. planuje poszerzenie portfolio.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Kociubińskatagi: Janusz Zaborowicz, Uzdrowisko Wieniec, wywiad,