Kategorie produktów

Pupil na wakacjach

Czwartek, 20 lipca 2017 HURT & DETAL Nr 07/137. Lipiec 2017
O właściwym żywieniu naszych psów i kotów nie można zapomnieć również w sezonie urlopowym. A właściciele zwierząt coraz częściej zwracają uwagę na skład karmy jaką podają swojemu pupilowi.

Wraz z rosnącą liczbą psów i kotów w polskich domach – wzrasta też wiedza o jakości podawanej im karmy, a także zwiększają się wydatki na tę kategorię. Z wyliczeń Euromonitor International wynika, że wartość karm dla psów wynieść może w tym roku ponad 1 mld 217 mln zł, z kolei karm dla kotów ponad 1 mld 152 mln zł. Firma podaje, że udział pokarmu dla zwierząt w odniesieniu do całego rynku zoologicznego wynosi aż 84%.

Jakość przede wszystkim

 

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość! Na ten aspekt karm dla zwierząt detaliści powinni zwrócić szczególną uwagę. Zatowarowanie sklepu wyłącznie w tanie produkty może okazać się powodem straty części klientów, którzy, szczególnie dla rasowych zwierząt, poszukują karm z wyższej półki. Nie wszędzie bowiem znajdują się sklepy zoologiczne, dlatego klienci szukają produktów specjalistycznych i premium w najbliższym punkcie handlowym.

Wielu producentów zajmujących się dystrybucją pokarmu do placówek specjalistycznych decyduje się na przygotowanie oferty dla tradycyjnych sklepów. Wprowadzenie do sprzedaży takich towarów może zachęcić nowych klientów do zakupów. Wzrosty sprzedaży w kategorii karm dla zwierząt nie dotyczą bowiem wyłącznie kanału specjalistycznego. Jak podają eksperci z branży, największa dynamika odbywa się w tej chwili w internecie. Ponadto ok. 2/3 karm sprzedawanych jest przede wszystkim w handlu nowoczesnym, a zatem w super- i hipermarketach, czy dyskontach. Jak pokazuje praktyka, z tego właśnie powodu sklepy tego formatu coraz śmielej decydują się na wprowadzanie karm o wyższej jakości, która do tej pory zarezerwowana była dla placówek specjalistycznych. Wnioski z tej zależności mogą wyciągnąć zatem również punkty małoformatowe w kanale tradycyjnym.

Karma sucha i mokra

 

Pokarmu suchego w polskich sklepach sprzedaje się najwięcej. Lekarze weterynarii często rekomendują go jako wystarczające pożywienie dla czworonogów. Ważne, żeby produkt był oznaczony jako pełnoporcjowy – wtedy właściciel może mieć pewność, że podaje swojemu zwierzakowi jedzenie dostarczające mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Do tego pokarm w tej formie pomaga dbać o zęby. Karma mokra zwykle uzupełnia niedobory wody w organizmie psa czy kota. Jest też pokarmem łatwym do strawienia i zapewniającym zwierzakowi urozmaicenie.

W kategorii karm mokrych i suchych mamy na rynku wielu producentów. Największą różnorodność można znaleźć w sklepach zoologicznych, ale w kanale tradycyjnym pojawia się coraz więcej marek. W przypadku kotów są to przede wszystkim Kitekat, Whiskas, Felix, Gourmet, Vitakraft czy PreVital i TEO®. Dla psów Pedigree, Chappi, Butchers, Vitakraft, VitalBite czy TEO®.

Przekąski

 

W szczególności właściciele rasowych zwierząt mogą potwierdzić, że zwykle kupują swoim pupilom przekąski. Te nie tylko stanowią nagrodę dla zwierzaka, ale również zawierają składniki pozytywnie wpływające na uzębienie czy sierść. Pomagają też w usuwaniu kłaczków bądź w leczeniu chorób układu moczowego.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów. Bardzo szeroką ofertę mają m.in. Pedigree (dla psów) i Vitakraft oferujący produkty zarówno dla kotów jak i psów.

A w sklepie...

 

Pokarm dla psów i kotów bardzo dobrze sprzedaje się w Delikatesach Centrum w Żabiej Woli. W okolicy jest wielu miłośników czworonogów, w szczególności psów, dlatego półka z tym towarem misi być zawsze pełna.

„Mamy w ofercie zarówno tańszy asortyment, który wybierany jest głównie ze względu na atrakcyjną cenę, jak też ten droższy, gdzie istotna jest jakość produktów. Zauważyłem, że właściciele coraz bardziej dbają o zwierzęta” – podkreśla Andrzej Auguścik, właściciel sklepu.

Jakie marki rotują najlepiej? Klienci, którzy zwracają uwagę na cenę, z reguły wybierają markę własną. Bardzo dobrze sprzedają się też nieco droższe produkty, które mają lepszy skład. Właściciel sklepu wymienia tu m.in. Chappi, Kitekat, Pedigree, Teo, PreVital i Vitakraft. Oprócz tego dobrze rotują Feliks i VitalBite. W przypadku przekąsek dla zwierząt wybierane jest przede wszystkim Pedigree, choć nie brakuje zwolenników przysmaków od Vitakraft.

Detaliści muszą pamiętać, że wymagania właścicieli zwierząt rosną i należy dać im wybór jeśli chodzi o kwotę jaką chcą przeznaczyć na zakup, a także jeśli chodzi o skład wybieranego produktu. Szczególnie warto przyjrzeć się konkurencji: czy w okolicy oferowane są podobne produkty bądź czy znajdują się w pobliżu sklepy specjalistyczne oferujące wysokojakościowe karmy dla psów i kotów.

Joanna Kowalska

 


 

Ekspert radzi

 

Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii

Jakość karm gotowych jest złożonym określeniem, obejmującym takie cechy jak: kompletność pokarmowa, strawność, smakowitość i bezpieczeństwo. Kompletność karmy polega na tym, że dany produkt zawiera wszystkie niezbędne zwierzęciu składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Taka karma, dostarczająca psu lub kotu w dziennej dawce wszystkie niezbędne substancje pokarmowe na poziomie określonym przez normy żywieniowe (np. FEDIAF’u- Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), określana jest jako pełnoporcjowa. Może ona stanowić jedyne źródło pożywienia każdego dnia. Z kolei smakowitość karmy jest bardzo ważna i powoduje, że psy czy koty chętnie ją jedzą. Oczywiście karma musi być też bezpieczna, czyli nie może zawierać żadnych czynników (mikrobiologicznych i chemicznych), które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia np. bakterii, toksyn, pasożytów, ciał obcych.

Jakość karm określa się w warunkach laboratoryjnych, ale także opiekun zwierzęcia może w pewnym stopniu określić ją na podstawie obserwacji pupila. Należy przy tym pamiętać, że stosując różne produkty, lub dodatkowo pokarmy domowe, nie mamy możliwości oceny konkretnej karmy. Patrząc na etykietę produktu należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z karmą pełnoporcjową czy uzupełniającą (czyli niekompletną) oraz czy produkt wspiera dodatkowe obszary zdrowia pupila poza zaspokojeniem potrzeb na składniki odżywcze (np. sprzyja utrzymaniu zdrowia stawów). Dodatkowo porównuje się skład i analizę karm (zawsze łącznie). Należy przy tym podkreślić, że z punktu widzenia prawidłowego żywienia najistotniejsza jest właściwa zawartość składników odżywczych o odpowiedniej strawności, a nie źródło ich pochodzenia (tzn. konkretny surowiec).

Na rynku jest dostępny szeroki wybór wysokiej jakości produktów, dopasowanych do potrzeb psów i kotów w różnym wieku czy o różnej aktywności fizycznej. Opiekun może dobrać produkt zgodnie z potrzebami i preferencjami zwierzęcia (i swoimi). Coraz więcej klientów wybiera pełnoporcjowe karmy gotowe, mając świadomość, że nasze, ludzkie jedzenie nie jest odpowiednim pożywieniem dla pupila. A prawidłowe żywienie, czyli takie, które gwarantuje dostarczenie zwierzęciu właściwych ilości niezbędnych składników odżywczych jest jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psa lub kota. 

tagi: pies, kot, pupil, karma, wakacje, zwierzęta,