Kategorie produktów

Dania gotowe – szybko i smacznie

Czwartek, 27 kwietnia 2017 HURT & DETAL Nr 04/134. Kwiecień 2017
Iwona Jakubowska, Właścicielka Sklep Odido Baglewice 50A Jasieniec
Oszczędność czasu i wygoda – to właśnie dlatego Polacy bardzo chętnie sięgają po produkty, które należy jedynie podgrzać, by stworzyć posiłek. Producenci natomiast śledzą trendy na rynku i oferują coraz większy wybór wśród dań innowacyjnych z udoskonalonymi recepturami eliminującymi konserwanty. Dzięki temu kategoria ta rośnie również na półkach sklepowych.
Producenci dań gotowych oferują szeroki zakres dań convenience, świeże zupy, dania obiadowe, sałatki, dania w słoikach, produkty garmażeryjne czy mrożone to tylko niektóre z nich. Stanowią nie tylko szybkie i smaczne posiłki, są również inspiracją dla niezdecydowanych klientów.

Podstawowy asortyment

Pani Iwona Jakubowska jest właścicielką sklepu w Baglewicach, prowadzi go od roku, jednak punkt handlowy w tym miejscu funkcjonuje już od wielu lat. Jak przyznaje pani Iwona, z dań gotowych dostępnych w sklepie najlepiej sprzedają się zupy błyskawiczne. Marki dostępne to Amino oraz Vifon. „Klienci sięgają również po dania w słoikach marki Pudliszki. Bardzo dobrze sprzedaje się fasolka po bretońsku. Oprócz tego są jeszcze dania pod marką Pamapol oraz marką własną Aro, takie jak gołąbki, pulpety, flaki. Mamy bardzo różnych klientów, jedni sugerują się znaną już marką inni niską ceną” – opowiada właścicielka sklepu.

W sklepie Odido w Baglewicach klienci mogą również kupić produkty mrożone, dzięki którym mogą przygotować szybko danie. Są to zupy, frytki, pizze oraz pyzy. „Zupy najlepiej rotujące to marka Hortex, z której mamy zupy kalafiorowe, pieczarkowe oraz ogórkowe. Bardzo dobrze rotują frytki z Aviko, pierogi pod marką Dobre, pizze mrożone Guseppe oraz Rigga” – mówi właścicielka sklepu.

„Asortyment zmieniam bardzo rzadko ponieważ zaopatruję się głównie w to co się sprzedaje, a nowe pozycje nie zyskują dużego zainteresowanie wśród klientów. Sezonowo zaopatruję się również w wyroby garmażeryjne. Na co dzień takie produkty z krótką datą do spożycia byłyby ryzykowne. Natomiast przed świętami wiem, że to się sprzeda.

Z moich obserwacji wynika, że dania gotowe są częściej kupowane przez osoby starsze. Obok znajduje się drugi sklep, jest to mała miejscowość i każdy sklep ma swoich klientów. Nieraz porównują ceny. Nieraz trzeba porozmawiać z klientem i go zachęcić bo inaczej pójdzie do sklepu obok. Mamy również regał przeznaczony na produkty promocyjne, które znajdują się w gazetce Odido po to, by klient łatwo mógł znaleźć to czego szuka” – dodaje Iwona Jakubowska.

Rozbudowana oferta

Z kolei oferta sklepu Delikatesy Centrum w Warszawie przy ulicy Bartoka jest niezwykle szeroka. Dostępne są dania garmażeryjne w szerokim zakresie, mrożonki jak i dania gotowe w słoikach. „Z dan garmażeryjnych posiadamy dania z firmy Pasibrzuch, są to pozycje takie jak pierogi, krokiety czy naleśniki. Mamy również dania w słoikach z firmy Pudliszki, Szubryt oraz marki własnej. Są to gołąbki, pasztety, smalce, różne dania obiadowe, np. kotlety mielone. Dosyć spory asortyment mamy również z mrożonek. Warzywa czy makarony na patelnie z tej kategorii są najczęściej wybierane. Główną marką jest Hortex i tą też najczęściej klienci wybierają. Mamy również pizze oraz zapiekanki. W tej kategorii marka Guseppe pozostaje liderem. Bardzo dobrze sprzedają się także frytki mrożone, zwłaszcza gdy są w promocji. Z dań gotowych mamy również produkty SuperDrob, są to dania takie jak Filet z kurczaka z wędzonym boczkiem czy kurczak faszerowany z jabłkami. Są to dania, które można podgrzać w piekarniku. One również cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów naszego sklepu. Natomiast z dań w słoikach bardzo ładnie schodzi nam ostatnio marka Szubryt. Mamy stojak firmowy i są one na widoku każdego klienta” – informuje pani Małgorzata Maciąg, starszy kasjer.

Na dania gotowe została przeznaczona wyspa w sklepie. „Zostały umieszczone tam świeże zupy od firmy Bracia Urbanek. Sprzedają się one rewelacyjnie, mamy wiele smaków, np. Pan Pomidor z bazylią, Pomidor z papryczkami, Pani Marchew z imbirem, Pan Brokuł i szpinak czy Pani Dynia i cynamon. Gotowe zupy mamy również z Eurocashu 2-3 warianty oraz Zupy krem z Marwitu. Trzeba przyznać, że zupy sprzedają się bardzo dobrze. Również marka Homemade oferuje fajne świeże zupy. Obecnie mamy kilka wariantów. Jest to zupa z soczewicy oraz meksykańska. Teraz wprowadzamy dodatkowo sałatki. Są również dostępne dania gotowe garmażeryjnie pod marką Galeria Smaku, takie jak kotlety mielone, falafel, kotlety mielone z ziemniakami i buraczkami, makaron ryżowy z wołowiną oraz kluski śląskie. Kolejna marka to Eat Me oferująca między innymi Strogonow z mięsem wieprzowym, Bigos staropolski, Potrawę azjatycką z wieprzowiną i makaronem ryżowym. Kolejnym odkryciem jest SportFood, firma oferująca dania gotowe tylko do podgrzania. Cena nie jest najniższa, ale klienci sporo kupują tych produktów i często po nie wracają. Biorą nieraz kilka sztuk dla kolegów z pracy. Również mamy gotowe sałatki Fit&Easy, po które najczęściej sięgają klienci w drodze do pracy. Są to gotowe do spożycia mieszanki sałat z dodatkami warzyw i sera sałatkowego. Do pracy czy szkoły klienci wstępują również do nas po gotowe kanapki.  Z dań gotowych do spożycia mamy również sushi czy jogurty z musli i różnymi innymi dodatkami, które klienci kupują do pracy. Te wszystkie produkty są umieszczone na wyspie z daniami gotowymi. Mamy naprawdę spory wybór wśród różnych marek i dań. Jest u nas zapotrzebowanie na takie produkty. I cały czas rozbudowujemy swoją ofertę. Mamy teraz kilka nowych indeksów i one naprawdę mają zainteresowanie wśród klientów. Co jakiś czas jest coś nowego, nie jest to stały asortyment. Jeśli coś nie rotuje to zmieniamy na inne pozycje. Wyspę przeznaczoną na tego typu rzeczy wprowadziliśmy rok temu. Uznaliśmy, że w takiej lokalizacji i środowisku może być to strzał w dziesiątkę i mieliśmy rację. Niedaleko jest metro oraz uczelnia” – wyjaśnia pani Małgorzata.

Oferta dań gotowych na jaką mogą sobie pozwolić detaliści w głównej mierze zależy od dysponowanej powierzchni sklepu oraz środowiska w jakim dana placówka funkcjonuje. Podstawowe kategorie dań gotowych można kupić w każdej placówce. Aczkolwiek postępujące innowacje w tej kategorii skłaniają detalistów do poszerzania oferty. A to krok w dobrym kierunku!

Monika Kociubińska


tagi: dania gotowe, sprzedaż, konsument, produkcja,